ZÁHADA, o akej ste ešte NEPOČULI! V centre Michaloviec sa objavila kontroverzná socha

MICHALOVCE – Nikto z nich to nečakal! Michalovčania ostali v šoku. Zo dňa na deň im pribudla v strede námestia socha. Nikto nevedel, kto je autorom diela, kedy ju tam obsadili, či je to zámer mesta alebo rebelský skutok jednotlivca. Jedno je však isté. Jej kontroverznosť vzbudila v obyvateľoch Michaloviec rôzne otázky a dojmy.

 

Pre Michalovčanov si niekto pripravil naozaj veľké prekvapenie.  Presne 17. novembra, v deň osláv slobody a …. umiestnil neznámy autor v centre mesta kontroverznú sochu.

„Dnes v Michalovciach, neznámy autor nainštaloval kontroverznú plastiku. Prosím autora, aby sa prihlásil na mestskom úrade , pretože mu bude, tá výstava zlikvidovaná , aj znehodnotená. Ak sa prihlási, výstava bude môcť pokračovať, bude mu pridelené osobitné miesto, predpokladám, že ide o mladého, talentovaného človeka, nech tým chcel povedať čokoľvek,“ píše jedna z obyvateliek Michaloviec na sociálnej sieti.

Išlo o čiernobielu plastiku s farbami slovenskej vlajky, ktorá mala na rukách putá a na nohe pripevnenú reťaz s nadrozmernou guľou.

V centre Michaloviec sa objavila kontroverzná socha. Zdroj: Alenka Jarská/FB

V centre Michaloviec sa objavila kontroverzná socha. Zdroj: Alenka Jarská/FB

„Autor tým chcel pravdepodobne poukázať na súčasnú spoločenskú situáciu, v ktorej sa nachádzame. Guľa pripútaná na jednej nohe sochy znázorňuje vírus COVID-19 a celá plastika odkazuje na súčasnú pandemickú situáciu,“ vysvetlila Mária Stríčková z odboru komunikácie, marketingu a kultúry Mestského úradu Michalovce.

V centre Michaloviec sa objavila kontroverzná socha. Zdroj: Alenka Jarská/FB

Ako ďalej hovorí, socha bola na námestie umiestnená bez upovedomenia vedenia mesta. Preto musela byť aj odstránená. „Autora diela sme kontaktovali, aby sochu z námestia odstránil. Nechceli sme predovšetkým, aby bolo nutné sochu poškodiť či zlikvidovať. Po dohode ju autorom sochy nevylučujeme ani možnosť umiestniť ju do mestskej galérie,“ dodáva Stríčková na záver.

Viac o téme: kontroverznosť, koronavírus, mesto, Michalovce, plastika, socha, záhada

Súvisiace články