Regióny Bratislava Košice

Začína sa odstraňovať kontaminovaný materiál v bývalom podniku Chemko Strážske

Začína sa s likvidáciou kontaminovaného materiálu v bývalom podniku Chemko Strážske. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA/STRÁŽSKE  – Rezort vnútra začne v prvej polovici septembra s odstraňovaním PCB látok v areáli bývalého podniku Chemko Strážske. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

 

S odstraňovaním kontaminovaného materiálu z lokality Prameň by sa malo začať v utorok 6. septembra. “Hasiči upravia úvodom prác prístupovú cestu k prameňu, rovnako aj vyhradený manipulačný priestor. Keďže sa lokalita nachádza v horšie prístupnom teréne, využitá bude aj špeciálna technika – ako napríklad tzv. kráčajúci bager zo Slovenského vodohospodárskeho podniku,” povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Cieľom je zamedziť ďalšej kontaminácii okolitého prostredia vodou vytekajúcou z prameňa. “Plánuje sa aj s odobratím viditeľných sudov a s odobratím niekoľkých kubických metrov okolitej pôdy. Celkový rozsah prác bude závisieť od postupného odkrývania zeminy z kopca pri prameni,” vysvetlil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Kontaminovaný materiál sa bude uskladňovať do kontajnerov, ktorých likvidáciu zabezpečí vo svojej pôsobnosti ministerstvo životného prostredia. Odborným garantom vykonávaných záchranných prác je Slovenská technická univerzita.