Regióny Košice Top

Za všetko môžu vrtuľníky! Už mesiace nespíme, tíšime plačúce deti

Zdroj: FB / Slovak Training Academy, Ltd.

KOŠICE – Rachot robustných strojov im ničí život! Niektorí Košičania už situáciu nezvládajú. Sťažujú sa na hluk motorov helikoptér, ktoré im doslova strpčujú bývanie. Nahnevaní obyvatelia niektorých častí Košíc už majú burácajúcich strojov, ktoré im podľa vlastných slov krúžia nad hlavami deň noc, plné zuby. Kvôli ich besneniu sa vraj už nedokážu ani vyspať. Výcvikové stredisko Slovak Training Academy sľubuje, že letné noci už budú pokojnejšie. Košičana Petra sľuby akadémie na leto neupokojili. 

 

Peter z Košíc býva presne v oblasti, kde vrtuľníky obyvateľom strpčujú život vari najviac. Opisuje situácie ako z akčného filmu. ,,Už mesiace spíme 2-3 hodiny v noci, tíšime plačúce deti a štekot vystrašených psov kvôli neskutočnému hluku vrtuľníkov STA ktoré nám krúžia deň noc nad domami.‘‘ Ako hovorí, stroje krúžia v minútových intervaloch do rána a celé noci. ,,Úplne nám zničili životné prostredie tisícom občanov nielen hlukom ale aj emisiami, keďže jeden vrtuľník spali 600 l paliva za hodinu. Platíme nemalé dane a chceme tu žiť ako ostatní občania Slovenska. Ako pred príchodom STA do Košíc.‘‘

Rozhorčený zo situácie apeluje na kompetentných, aby konali. Podľa neho ťažké bojové vrtuľníky patria na vojenské letisko mimo obývaných oblastí. ,,Dokedy bude mesto tolerovať toto besnenie vrtuľníkov súkromnej firmy STA? Nehovorte, že je málo sťažností na hluk, len v petícii je vyše 700 sťažujúcich sa ľudí,‘‘ pýta sa Peter. Reč je o petícii za zrušenie preletov a tréningových letov vojenských a iných helikoptér v okolí Medzinárodného letiska v Košiciach, spomínané sú mnohé mestské časti, no najmä Barca, Pereš, Lorinčík či Poľov. Kritizujú aj spomínané nočné výcviky po 22:00. Pod petíciou je aktuálne podpísaných 741 ľudí.

 

S otvorenými oknami

Dotknutí Košičania by sa mohli pokojne vyspať a oddýchnuť si od hlučných nocí už v lete. Aktuálne sú totiž piloti vo fáze končiaceho sa nočného výcviku. Tréning plánujú ukončiť už v najbližších dňoch. ,,Vzhľadom na skúsenosti z uplynulých rokov sme intenzitu nočného výcviku zvýšili práve počas jarných mesiacov tak, aby sa nočné prelety nemuseli realizovať v lete. Výcvikové stredisko STA týmto opatrením  vychádza v ústrety obyvateľom dotknutých lokalít a zaväzuje sa, že v mesiacoch jún, júl a august tohto roku nebude po zotmení cvičiť pilotov na vrtuľníkoch typu UH-60 Black Hawk,‘‘ vysvetlil pre Zoznam.sk hovorca akadémie Dušan Tokarčík. Ľudia si tak budú môcť počas teplých nocí v pokoji otvoriť okná. Zvýšená intenzita výcvikov bola podľa Tokarčíka v tomto období spojená aj s pandémiou. Kvôli nej totiž museli lety presúvať.

Spoločnosť ešte minulý rok v auguste prijala viacero opatrení. Ako povedal ich hovorca Tokarčík menia trasy vrtuľníkov, aby nezaťažovali občanov, lietajú vyššie ako im stanovuje norma a prestali lietať na hlučnom vrtuľníku Mi-17. Nočný výcvik však akadémia zrušiť nemôže. ,,Predstavuje neoddeliteľnú a špecifickú súčasť prípravy pilotov a je jednou z najnáročnejších úloh, ktoré náš profesionálny tím inštruktorov vykonáva,‘‘ dodal Tokarčík.

 

Nie všetci

Akadémia sa ostro vyhradzuje voči tomu, že téma hlukovej záťaže je problémom všetkých Košičanov. Preto sa stretávajú najmä s kompetentnými dotknutých oblastí.

Starosta mestskej časti Barca František Krištof je rád, že sa situácia po stretnutiach zlepšuje a aj vďaka spomínaným prijatým opatreniam. „Od septembra som nezaznamenal ani osobné ani písomné sťažnosti občanov. Rovnako aj na miestnom zastupiteľstve od poslancov neboli vznesené podnety, či pripomienky.‘‘ Starosta časti Pereš Jozef Karabin zdôraznil, že hluk po opatreniach spoločnosť naozaj obmedzila. ,,No ideálny stav to nie je, keďže sa Pereš nachádza v blízkosti medzinárodného letiska.“

 

Akadémia prestala lietať na hlučnom vrtuľníku Mi-17. Zdroj: FB / Slovak Training Academy, Ltd.

Mesto koná

Napriek tomu, že akadémia reaguje na problémy občanov, mesto túto tému vníma dlhodobo. Podľa slov košického hovorcu Vladimíra Fabiana evidujú desiatky sťažností na nočné prelety. Absolvovali preto už viacero stretnutí aj so zástupcami akadémie. Magistrát dokonca trval na zrušení letov po 22:00, tiež počas sviatkov a dní pracovného pokoja. No akadémia uvádza, že rušiť nočné lety nemôže. Podľa nich sú totiž nevyhnutnou súčasťou kurzu.

Na jednom zo spoločných rokovaní sa dohodli, že občanov budú informovať o plánovaných výcvikoch, letové trasy ale poskytnúť akadémia nemôže kvôli bezpečnosti. Mesto si tak aspoň takouto formou vie overiť, či spoločnosť dodržiava harmonogram. ,,Riešenie situácie je pomerne komplikované, v tejto chvíli chystá mesto na prerokovanie na koaličnú radu legislatívne znenie návrhu, ktorý by mal umožniť samosprávam (nielen Košiciam) zasiahnuť prostredníctvom zmeny VZN. Návrh sa bude prerokovávať v 6. mesiaci a výsledky očakávame v septembri. Okrem toho sa vedenie mesta aktívne stretáva s predstaviteľmi vlády, aj spoločnosti STA a situáciu v rámci možností riešime, resp. monitorujeme. Po najbližšom stretnutí so štátnou tajomníčkou v závere tohto mesiaca budeme informovať,‘‘ zdôraznil pre Zoznam.sk hovorca Košíc Fabian.

 

Mesto situáciu rieši. Zdroj: FB / Slovak Training Academy, Ltd.

Mohlo by vás zaujímať: