Regióny Košice

Vo Východoslovenskom múzeu sprístupnili výstavu pokladov archeológov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE -Vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach v sobotu (18. 5.) sprístupnili návštevníkom výstavu s názvom Poklady archeológov v prúde času. Kurátor Ján Rákoš informoval, že archeologické nálezy nevyčísliteľného kultúrneho a historického významu budú vystavené v Historickej účelovej budove múzea do mája budúceho roka. Expozícia prezentuje dlhoročnú archeologickú činnosť VSM.

 

“Pre archeológa je každý z nálezov malým pokladom, ktorý odhaľuje um jeho tvorcu, vzťah vtedajších ľudí k umeniu a zároveň ich každodenný život. Dokonalosť a krása týchto výrobkov nás ohromuje aj po toľkých rokoch. Dodnes ich skúmame, učíme sa z nich a sú pre nás stálou inšpiráciou,” uviedol Rákoš. Návštevníci VSM vďaka výstave spoznajú nielen príbehy pamiatok z dávnych dôb, ale aj ľudí, ktorí ich vytvorili a formovali dnešný svet.

Oboznámia sa so životom starých národov – Keltov, Germánov či Avarov a dozvedia sa množstvo zaujímavých informácií o stredovekom pochovávaní, zbrojárskom umení a spôsobe odievania v 18. a 19. storočí. “Najvzácnejšie a najkrajšie nálezy budú doplnené o práce študentov zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu z Hodruše-Hámrov. Títo novodobí majstri umeleckého remesla predstavia repliky šperkov a zbraní z rôznych období. Celý zážitok naviac umocní digitálny audio sprievodca, ktorý prezradí rôzne zaujímavosti k vystaveným exponátom,” upozornila kurátorka výstavy Mária Kundrátová. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.