Regióny Košice Top

VIDEO Na Slovensku sa objavila vodná smršť! Vyčínala na východe

Zdroj: FB / Meteo východ

MICHALOVCE – Nie je to poriadne ani mesiac, čo na východe Slovenska vyčíňalo tornádo a opäť bol pozorovaný ďalší abnormálny jav. Tentokrát však nešlo o klasické tornádo, ale o vodnú smršť. Vtedy sa vzdušný vír nedotkne zeme, ale vody. Šťastím však je, že nespôsobilo žiadne škody. Informuje o tom portál iMeteo.sk

 

Na východe krajiny sa čoraz častejšie objavujú vzdušné víry, ktoré sa dotýkajú zeme. V takom prípade hovoríme o tornádach, ktoré môžu aj na Slovensku spôsobovať celkom veľké škody. Naposledy bolo tornádo spozorované na Deň zeme 22. apríla tohto roku v obci Ploské v Košickom okrese. Vtedy so sebou strhlo strechy viacerých domov a spôsobilo viaceré škody.

Dnes podvečer bolo spozorované ďalšie. Tentokrát sa nedotklo klasicky zemského povrchu, ale vody. Vzdušný vír sa totiž vytvoril nad Zemplínskou Šíravou. Najskôr to vyzeralo tak, že ide iba o “trombu”, teda vír, ktorý sa nedotkne zemského povrchu. Detailnejšie fotografie obyvateľov východu však ukázali, že išlo o vodnú smršť. Tá však zrejme nespôsobila žiadne škody. Na sociálnej sieti v skupine Šíravania informujú o tom, že vodnú smršť pozorovali chatári z rekreačnej oblasti Paľkov pri obci Klokočov.

 

Zdroj: FB / Šíravania

Podľa klimatológa Pavla Matejoviča tornáda a tromby nie sú na Slovensku ničím výnimočným. “Na Slovensku je v súčasnosti pozorované tornádo, alebo minimálne podozrenie naň takmer každý rok. Tornáda sa vyskytovali aj v minulosti, o čom svedčia záznamy v starých kronikách. Je predpoklad, že v budúcnosti sa tornáda budú vyskytovať častejšie. Je to podmienené najmä silnejšími búrkami. V dôsledku klimatickej zmeny všetky atmosférické procesy získavajú na dynamike, čo môžeme pozorovať aj tento rok,” povedal v nedávnom rozhovore pre Zoznam.sk.