Regióny Košice Prešov Top

VEĽKÉ ZMENY Opití východniari si na Bolt kolobežky nenastúpia! Jazdiť nebudú môcť ani dvaja naraz

Bolt kolobežky po novom rozoznajú opitých aj jazdu vo dvojici. Zdroj: Facebook

PREŠOV/KOŠICE – Počet dopravných nehôd, ktoré zapríčinili neohľaduplní kolobežkári, v posledných mesiacoch rapídne vzrástol. Východniari si Bol kolobežky často požičiavajú opití, pričom neraz na nich jazdia aj viacerí naraz. To sa však po novom zmení. Služba Bolt chce proti týmto manierom bojovať novými funkciami.

 

S prichádzajúcim letným počasím opäť pribudli v uliciach miest zelené kolobežky Bolt. Záujemcovia ich radi využívajú vďaka rýchlej a komfortnej preprave z miesta na miesto, najmä v mestských dopravných špičkách. Kvôli zvýšenému počtu dopravných nehôd však čakajú vodičov e-kolobežiek veľké zmeny. V priebehu niekoľkých mesiacov dostanú unikátne bezpečnostné funkcie, ktoré dokážu zabrániť jazde vo dvojici a tiež overia ich spôsobilosť na jazdu.

„Napriek tomu, že elektrické zdieľané kolobežky Bolt sú určené pre jedného používateľa, nie je nič nezvyčajné vidieť na nich v uliciach dvoch ľudí. Či už chcú ušetriť alebo to považujú za adrenalín, tento spôsob nie je bezpečný. Ani pre nich ani pre ostatných, navyše môžu poškodiť kolobežku,“ píše portál fony.sk.

Opití si nezajazdia

Druhou pripravovanou novinkou, ktorá má zvýšiť bezpečnosť, je test reakčných schopností. „Jeho účelom je vyhodnotiť, či je jazdec triezvy. V rámci testu musí reagovať v určitom čase na rozličné pokyny zobrazené v aplikácii ešte predtým, než si stúpne na kolobežku. Ak testom neprejde, nebude môcť kolobežku použiť,“ priblížil ďalej portál.

Používatelia ho budú musieť absolvovať v čase od polnoci do skorých ranných hodín a len vo vybraných lokalitách s pestrým nočným životom. Aj táto funkcia bude na Slovensku zavedená v priebehu nasledujúcich mesiacov.

To, že počet dopravných nehôd, spôsobených nezodpovednou jazdou na e-kolobežkách stúpa nám potvrdili aj policajti Prešovského a Košického kraja. Ako uviedla Jana Mésarová, košická krajská policajná hovorkyňa, policajti vykonávajú v meste zvýšený dohľad.

„V súvislosti s aktuálnym nepriaznivým vývojom dopravnej nehodovosti chodcov (osôb na kolobežkách) a nemotorových účastníkov cestnej premávky, ako aj z dôvodu opakujúcich sa sťažností občanov – chodcov ohrozovaných osobami na kolobežkách, vodičmi kolobežiek s pomocným motorčekom, samovyvažovacích vozidlách a cyklistami, s cieľom pozitívneho ovplyvnenia dopravno-bezpečnostnej situácie na teritóriu mesta Košice polícia prijala opatrenia v cestnej premávke. Policajti vykonávajú zvýšený dohľad a svoju pozornosť zameriavajú predovšetkým na kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky zo strany nemotorových účastníkov, a to až do zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie,“ uviedla hovorkyňa.

VEĽKÉ ZMENY pre kolobežkárov! Ak chcete jazdiť, budete potrebovať povinné poistenie

Počet nehôd stúpa

Od začiatku tohto roka ku dňu 24.5.2022 evidujú v meste Košice 11 dopravných nehôd s účasťou vodiča kolobežky s pomocným motorčekom (e-kolobežkárov).

„V súvislosti so zvýšeným počtom dopravných nehôd s účasťou vodičov elektrokolobežiek v meste Košice  v poslednom období, len za posledný, 20. týždeň,  sme zaznamenali 6 takýchto dopravných nehôd, polícia prijala potrebné opatrenia a bude vykonávať pravidelné kontroly s cieľom zlepšiť dopravno-bezpečnostnú situáciu a pozitívne ovplyvniť nepriaznivý vývoj dopravnej nehodovosti chodcov i nemotorových účastníkov,“ dodala Mésarová.

Aj v Prešovskom kraji hral v niekoľkých prípadoch dopravnej nehody hlavnú rolu kolobežkár.

„Zo sledovaných údajov v Informačnom systéme dopravných nehôd vieme povedať, že za obdobie  01. až 30.04.2022 Polícia v Prešovskom kraji evidovala celkom 151 dopravných nehôd, z toho vodiči motorových vozidiel zavinili 135 dopravných nehôd a z toho 1 dopravnú nehodu zavinil vodič kolobežky v meste Prešov.  Údaje o držiteľovi vozidla (v súvislosti s Bolt kolobežkami) informačný systém nesleduje,“ dodala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

V súčasnosti sú kolobežky Bolt k dispozícii v 16 slovenských mestách.