Regióny Košice Top

VAROVANIE Na východe sa šíri NEBEZPEČNÉ ochorenie! Hygienici zachytili ďalšie ohnisko nákazy

Na Slovensku sa šíri nebezpečné ochorenie. ZDROJ: archív zoznam.sk

KOŠICE – Na východe Slovenska sa neustále šíri nebezpečná nákaza. Žltačka, ktorá sa ešte v decembri začala masívne šíriť na košickom sídlisku Luník IX., momentálne hygienici evidujú už aj v osade v Moldave nad Bodvou. Počty infikovaných stále narastajú a hygienici sa obávajú toho najhoršieho.

 

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach eviduje dve ohniská nákazy žltačkou typu A. Ide o košický Luník IX a Moldavu nad Bodvou. Spočiatku to však vyzeralo nevinne. Nakazené boli predovšetkým deti, pričom išlo o nie viac ako tucet infikovaných. Ochorenie sa však začalo v marginalizovaných skupinách hromadne šíriť a odrazu počet nakazených presahoval stovku obyvateľov.

„V súčasnosti u marginalizovanej skupiny obyvateľstva v mestskej časti Luník 9 evidujeme 166 prípadov ochorení na vírusovú hepatitídu typu A.,“ potvrdila vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Veronika Tarkovská, pričom V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice je s týmto ochorením hospitalizovaných 18 pacientov.

Nakazených bude pribúdať

Ako však ďalej uviedla, ďalšie ohnisko nákazy po novom evidujú už aj v Moldave nad Bodvou. Ide o konkrétne 32 prípadov ochorení na vírusovú hepatitídu typu A.

 „Vzhľadom na dlhý inkubačný čas ochorenia, priemerne 28 dní až maximálne 50 dní, a na vysoký počet úzkych kontaktov (osoby, ktoré prišli do styku s chorými) v školských zariadeniach, v rodinách, sa dá predpokladať, že počty chorých budú ešte pozvoľna stúpať,“ dodala Tarkovská.

Hospitalizované sú najmä deti

Primárka Detského infekčného oddelenia DFN Dana Hudáčková spresnila, že deti hospitalizované so žltačkou sú vo veku od desiatich mesiacov do deviatich rokov. “Vo všeobecnosti je ich stav stabilizovaný,” uviedla s tým, že počet lôžok aktuálne postačuje.

“Vedenie DFN bedlivo sleduje vývoj epidemickej situácie v regióne a svoje kroky aktívne koordinuje s RÚVZ. Súčasne vykonalo protiepidemické opatrenia a vnútronemocničné opatrenia tak, aby k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti a reprofilizácii lôžok nedošlo,” dodal riaditeľ nemocnice Andrej Koman.