Regióny Košice

V UNLP v Košiciach pribudli zariadenia na dezinfekciu vzduchu aj povrchov

Ilustračná foto. Zdroj: FB / UNLP KE

KOŠICE – V covidovej zóne Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach bude bezpečnejšie. Nemocnica vďaka finančným darom vo výške 18.300 eur zakúpila ďalšie technické zariadenia, ktoré dezinfikujú vzduch aj povrch medicínskeho vybavenia v miestnostiach pre zdravotníkov i pacientov. Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice.

 

Plazmové dezinfektory ovzdušia zamedzia šírenie patogénov vo vzduchu na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), kde sú aktuálne počas pandémie ochorenia COVID-19 hospitalizovaní kriticky chorí pacienti. „Vďaka štyrom plazmovým čističkám vzduchu sa na tomto pracovisku zvýši bezpečnosť práce pre viac ako 100 zamestnancov – lekárov, sestry, sanitárov, medikov aj upratovačky,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo. Ako dodal, moderná technológia zaručí aj prevenciu pred šírením nemocničných nákaz medzi hospitalizovanými pacientmi na tomto oddelení.

Podľa slov Šustovej zakúpené germicídne žiariče pre covidové oddelenia ničia mikroorganizmy, ako sú baktérie, plesne, kvasinky a vírusy vrátane koronavírusu, ktorý sa šíri vzduchom. „Germicídne žiariče, ktoré dezinfikujú vzduch, sme inštalovali do ďalších izieb pacientov a miestností sestier a lekárov. Tie, ktoré dezinfikujú aj povrchy bez prítomnosti osôb, sme umiestnili na operačné sály a vyšetrovne. Sú vybavené pohybovým senzorom. Na reprofilizované oddelenia v areáli na Rastislavovej sme inštalovali spolu 25 germicídnych žiaričov,“ priblížil Paulo.