Regióny Košice Spišská Nová Ves

V spišskonovoveskej nemocnici pribudli nové lôžka. Modernizáciu financujú z eurofondov

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Viac ako šesť desiatok postelí pribudlo v spišskonovoveskej nemocnici. Ide o intenzivistické a elektricky polohovateľné lôžka za vyše 275-tisíc eur, ich nákup bol spolufinancovaný z eurofondov. „Lôžka pre pacientov sú po dodaní nového počítačového tomografu druhou časťou vybavenia, ktoré spolufinancujeme z európskych zdrojov. Celkovo 64 postelí sme umiestnili na OAMIS (Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti), pediatrickú jednotku intenzívnej starostlivosti, urgentný príjem, chirurgické, traumatologické a ortopedické oddelenie. Postele boli dodané spoločne s novými matracmi a ďalším príslušenstvom,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

 

Najväčšia časť z celkovo schváleného objemu peňazí vo výške takmer 2,5 milióna eur bude prefinancovaná v priebehu budúceho roka. Nemocnica už v septembri vďaka eurofondom predstavila nové pracovisko počítačovej tomografie (CT). Rádiológovia majú od konca augusta k dispozícii CT technológiu s oveľa rýchlejším a presnejším zobrazovaním. Radiačná záťaž sa navyše v porovnaní s predchádzajúcim obdobím pre pacientov znížila o viac ako polovicu. Projekt v hodnote takmer 400-tisíc eur je prvou časťou veľkej modernizácie medicínskeho vybavenia, ktorá sa postupne realizuje vďaka nenávratnému finančnému príspevku. Nemocnica súčasne sprevádzkovala novú recepciu v rádiologickom oddelení.

„Na budúci rok vďaka eurofondom pribudne ešte ďalšie medicínske vybavenie, napríklad nové anesteziologické prístroje, digitálny röntgen a ultrazvuk, operačné stoly a svetlá či artroskopická veža. Pomôže nám to rozšíriť aktuálne veľmi žiadanú miniinvazívnu chirurgiu, ktorá prispieva k zníženiu trvania nutnej rekonvalescencie pacienta a ku skráteniu dĺžky hospitalizácie,“ doplnila Šuláková s tým, že nové prístrojové vybavenie dostane aj detské a novorodenecké oddelenie vrátane jednotiek intenzívnej starostlivosti. Pribudnú tak napríklad monitory vitálnych funkcií, výhrevné a intenzivistické lôžka či inkubátory. „Ročne sa na Slovensku rodí čoraz väčší počet patologických novorodencov, najmä detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne narodených detí. Špeciálne prístrojové vybavenie pomáha novorodencom lepšie zvládnuť náročný proces adaptácie,“ zdôvodnila riaditeľka.

Podiel vlastných financií siete nemocníc na eurofondových projektoch predstavuje minimálne desať percent a súkromný prevádzkovateľ pokrýva aj všetky potrebné náklady na stavebnú prípravu.