Regióny Košice

V Spišskej Novej Vsi hcú sa vyhnúť známemu výroku Alberta Einsteina. Vymysleli výnimočný projekt

Zdroj: Terra Incognita

HRABUŠICE – Neďaleko obce Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves vznikla ekovčelnica s voľným chovom včiel. Tá má slúžiť na pozorovanie prirodzeného spôsobu života včiel s dôrazom na stabilitu včelieho ekosystému. Návštevníci si ju môžu pozrieť už počas tohto leta v areáli bývalej lesnej škôlky. Projekt s názvom Včely raja vznikol vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja a jeho grantovej schémy Terra Incognita. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

 

Cieľom tejto aktivity nadšencov z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice je podľa košického turizmu snaha o originálne priblíženie života včiel pre turistov a návštevníkov Slovenského raja. Včely nebudú chovať pre produkciu medu, ale vytvoria podmienky pre ich prirodzený spôsob života. Divé včely tak budú mať k dispozícii niekoľko úľov, ktoré vznikli v pňoch stromov. Okrem toho vznikol vďaka projektu špeciálny hotel pre takzvané včely samotárky. „Košický samosprávny kraj sa snaží realizovať stále viac takzvaných zelených projektov. Verím, že aj táto unikátna ekovčelnica upozorní prichádzajúcich návštevníkov na aktuálnu problematiku ohrozenia života včiel, ktoré sa stali jedným zo symbolov zdravého životného prostredia. Bez týchto opeľovačov by nebol život vo forme, v akej ho dnes poznáme,“ uviedol predseda košickej župy Rastislav Trnka.

Riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Lenka Vargová Jurková ozrejmila, že v areáli budú návštevníci podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém. „Celý produkt je naprojektovaný tak, aby návštevník mohol celkom zblízka, ale úplne bezpečne pozorovať život včiel tak, ako ho doteraz nevidel. Súčasťou bude samozrejme priestor na oddych, ohnisko či takzvaný apidomček,“ doplnila. Autor projektu Marcel Slivka z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice vysvetlil, že počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky pre alergikov alebo ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Včely podľa neho liečia aj mnoho ďalších ochorení. Návštevníci si vedomosti rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam, na ktorých sú podrobné informácie o živote včiel. Celý areál ekovčelnice je ohradený a prístupný celoročne.