Regióny Prešov Košice Moldava nad Bodvou Levoča Snina Stropkov Gelnica Sobrance Top

V siedmich mestách na východe zrušia pobočky daňových úradov! Zamestnanci budú za prácou dochádzať

V siedmich mestách na východe Slovenska budú rušiť kontaktné miesta daňových úradov. Zdroj: TASR
V siedmich mestách na východe Slovenska budú rušiť kontaktné miesta daňových úradov. Zdroj: TASR

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Na východe je v posledných dňoch rušno. Obyvatelia až siedmich miest budú po novom  musieť dochádzať s dokladmi o daňovom priznaní do toho susedného. Finančná správa pripravuje zrušenie siedmich kontaktných miest daňových úradov, troch v Prešovskom a štyroch v Košickom kraji.

 

Novinka, ktorá nepotešila mnohých východniarov, je horúcou témou na sociálnych sieťach. Až v siedmich mestách na východe Slovenska sa budú rušiť kontaktné miesta daňových úradov. Ide konkrétne o mestá Snina, Levoča, Stropkov v Prešovskom kraji a Moldovu nad Bodvo, Sobrance, Veľké Kapušany a Gelnicu v Košickom.

Sninčania zúria

Od oznámenia zrušenia kontaktných miest sa na sociálnych sieťach spustila búrlivá diskusia. Sninčania sú pobúrení a zo zrušenia vinia vedenie mesta.

„To je gól všetko budeme mať pod jednou strechou aby občan nemusel cestovať ďaleko sľubovali a je všetko čo urobia naopak,“ píše na facebookovej stránke jeden z obyvateľov.

K nemu sa v komentároch pridávajú aj ďalší. „Nech v tej Snine porušia všetko nič nám tam netreba. Načo bližšie je nám ísť do Humenného. Hanba.“

„Teraz kvôli jednému potvrdeniu bude treba chodiť do He. Hanba všetkým čo sedia na mestskom úrade a o nič nebojujú.“

„My nie sme okresné mesto ale len väčšia dedina už dávno. Nám ostanú len banky tie rušiť netreba. Postupne tu nebude nič.“

Dôvodov na zrušenie daňových úradov v Prešovskom a Košickom kraji je viacero. Ako uviedla hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, jedným z nich je aj vytvorenie novej organizačnej štruktúry.

„Technologické napredovanie spoločnosti, zmeny v podnikateľskom prostredí, väčší dôraz na informatizáciu a zjednodušenie komunikácie občana so štátnou správou boli impulzom na prehodnotenie organizácie práce na daňových úradoch,“ vysvetlila hovorkyňa.

Daňové priznania budú riešiť elektronicky

„Umožní efektívnejšie zabezpečovanie služieb pre daňové subjekty najmä preto, že elektronizácia a automatizácia procesov dávajú možnosť sústrediť úkony a pracovať v jednom centre tak, aby výstupy boli jednotné, včasné a odborne profesionálne,“ hovorí.

Zmena je podľa nej prínosná aj pre samotných príslušníkov finančnej správy. „Najmä z dôvodu odstránenia problému so zastupiteľnosťou počas neprítomnosti, so zaúčaním novoprijatých príslušníkov a tiež vzhľadom na ich nízky počet pracujúcich na kontaktných miestach daňových úradov,“ dopĺňa Rybanská.

Finančná správa aktuálne prechádza značnou generačnou obmenou jej pracovníkov. „To zvyšuje nároky pri zaúčaní nových kolegov a zabezpečovaní kvalitatívne nezmenených služieb a výstupov. Zároveň organizačná zmena prispeje k efektívnejšiemu využitiu ekonomických zdrojov, ktoré finančná správa má na zabezpečenie jej činností,“ dodáva.

O prácu neprídu, budú však za ňou dochádzať

Pracovníci, ktorí sú zamestnaní na pobočkách daňového úradu, o prácu neprídu. Budú však musieť za ňou dochádzať do okolitých miest. „Neprídu o prácu, len budú presunutí na nové pracovisko. Agendu za zrušené kontaktné miesto bude v plnej miere spravovať pobočka prešovského daňového úradu v Humennom. Uvoľnená budova bude v prípade nadbytočnosti ponúknutá iným štátnym inštitúciám,“ spresňuje hovorkyňa.

Úspora, ktorú chce Finančná správa zrušením niektorých pobočiek docieliť, sa týka predovšetkým prevádzkových nákladov, nájomného v prípade presunu do vlastných priestorov, respektíve sa znížia náklady na správu budov v jej vlastníctve. Presný dátum zrušenia kontaktných miest ešte neupresnila.