Regióny Košice

V obci Malá Ida zatopilo ulice aj dvory. Problémy sú aj v Bukovci a v Košiciach

V Malej Ide zatopilo ulice aj dvory. ZDROJ: TASR/František Iván

MALÁ IDA/KOŠICE – V obci Malá Ida v okrese Košice-okolie vplyvom výdatného dažďa zatopilo v stredu popoludní ulice aj desiatky dvorov. Potvrdila to starostka Jana Kallová. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila aj obec Bukovec.

 

“Takzvaná storočná voda stiekla z lesa do potoka – do obce a zatopila ulice a desiatky dvorov. Zabezpečili sme vrecia a piesok. Už sa pieskuje,” uviedla s tým, že obec vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. Na mieste zasahujú dobrovoľní aj profesionálni hasiči. Ako potvrdil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, aktuálne vykonávajú práce na zabezpečení vodného toku.

Dážď spôsobil problémy aj v susednej obci Bukovec. “Vzhľadom na prívalový dážď v obci Bukovec, časť od kostola ku prítoku Ida (centrum obce), došlo k vyliatiu vodného toku Bukovec,” uvádza samospráva na svojej webovej stránke s tým, že tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili od 14.00 h pre územie obce Bukovec a na vodnom toku Bukovec (prítok Ida).

Podľa starostky Lýdie Mikulovej sa už situácia v tejto obci oproti predchádzajúcim hodinám upokojila. “Rýchlo sme nasadili stroje, ale ešte máme niekoľko miestnych komunikácií, ktoré nie sú odpratané. Škody vznikli aj vo dvoroch domov, kde sú nánosy bahna. Riešime to postupne,” uviedla.

Problémy s prívalovou vodou evidovali v stredu popoludní aj v košickej mestskej časti Myslava. Ako povedal jej starosta František Beer, v časti Maša vytopilo pivnice rodinných domov a zaplavilo niekoľko záhrad. Cesta bola dočasne neprejazdná.

“V Maši sú pozemky rozdelené potokom a premostené. Tie staršie a nižšie položené mostíky zachytili nánosy dreva a bahna zo susedných obcí, čo spôsobilo, že sa potok začal vylievať. Došlo tak k zatopeniu cesty III. triedy a niekoľkých parciel,” povedal s tým, že obyvatelia, ktorí tu už sadili, tak prišli o budúcu úrodu.

Na mieste zasahovali aj hasiči. Vzniknutá situácia si podľa starostu nevyžiadala vyhlásenie mimoriadneho stavu. Ako dodal, k podobnej udalosti v tejto časti Košíc došlo naposledy pred piatimi rokmi.

Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky na celom území Slovenska.