Regióny Košice

V nemocnici už vyšetrili všetkých 92 kontaktov osôb s TBC

Dojímavá výzva zdravotníkov.
V nemocnici už vyšetrili všetkých, ktorí prišli do styku s chorými na TBC. ZDROJ: TASR/Roman Hanc

ROŽŇAVA – V pľúcnej ambulancii rožňavskej nemocnice už vyšetrili všetky známe kontakty z dotknutých bytoviek v obci Nižná Slaná, kde sa koncom vlaňajšieho roka vyskytla tuberkulóza (TBC). Celkovo išlo o 92 ľudí. Povedal to regionálny hygienik Jozef Varga.

 

“Nové aktívne prípady ochorenia sa nevyskytli. Latentná pozitivita bola zistená u 27 kontaktov,” priblížil Varga s tým, že regionálna protiepidemická komisia zasadala naposledy koncom januára a ďalšie zasadnutie nie je nateraz potrebné. Šetrenie ďalších prípadných kontaktov má podľa regionálneho hygienika v kompetencii pľúcna ambulancia nemocnice.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave dostal hlásenia o dvoch aktívnych formách TBC koncom decembra 2022. Ochorenie sa vyskytlo u 23-ročného muža a dvojročného dieťaťa z obce Nižná Slaná. Spolu s dvojročným dieťaťom bola hospitalizovaná aj jeho trojmesačná sestra, u ktorej sa aktívna forma ochorenia potvrdila v prvej polovici januára.

TBC je infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie napáda pľúca. Šíri sa vzduchom, napríklad pri kašľaní či kýchaní. Epidemiologická situácia vo výskyte ochorenia má na Slovensku klesajúcu tendenciu, posledné ochorenie v Rožňavskom okrese bolo hlásené v roku 2018. Pravidelné povinné očkovanie detí proti TBC bolo ukončené v roku 2012, dorastajúca populácia tak podľa regionálneho hygienika nemá dostatočnú ochranu proti tomuto ochoreniu.