Regióny Košice

V Kremnických vrchoch napadla muža medvedica

medveď, les, príroda
Zdroj: FB SOS linka pre zvieratá v núdzi a klub priateľov zvierat

HORNÁ VES – V Kremnických vrchoch v blízkosti obce Horná Ves napadla na turistickom chodníku muža medvedica, so zraneniami skončil hospitalizovaný v nemocnici. Incident sa odohral ešte v piatok, na miesto v sobotu dorazil aj Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody.

 

Muža mala v lesnom teréne napadnúť medvedica s minuloročným mláďaťom. K udalosti došlo na modro značenom turistickom chodníku, ktorý je súčasťou Barborskej cesty. “Bol na ceste do práce z obce Horná Ves do obce Kopernica. Po napadnutí sa muž vrátil domov, kde mu bola privolaná rýchla zdravotná pomoc,” priblížila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková. Zranený muž bol hospitalizovaný v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, jeho stav je stabilizovaný.

Zásahový tím vykonal na mieste udalosti v sobotu obhliadku lokality, ktorá potvrdila zníženú prehľadnosť terénu. Bližšie informácie bude podľa Bockovej možné získať až po vypočutí napadnutého. Občania okolitých obcí boli obecným rozhlasom oboznámení o pohybe medveďa a boli požiadaní o zvýšenú opatrnosť. Štátna ochrana prírody vyjadrila nad udalosťou ľútosť a apeluje na obozretnosť v lesnom teréne. Ľudí vyzýva, aby v prípade pohybu medveďa v blízkosti obydlí kontaktovali linky tiesňového volania alebo priamo zásahový tím. “V tomto období ešte stále prebieha medvedia ruja. Samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel,” skonštatovala Bocková.