Regióny Košice

V košickom veľkokapacitnom očkovacom centre cez víkend zaočkovali takmer 1800 ľudí

Zdroj: TASR / AP

KOŠICE – Takmer 1800 ľudí zaočkovali počas uplynulého víkendu vo veľkokapacitnom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja (KSK), jeho prevádzku spustili v sobotu (27. 2.). Ako TASR informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, očkovanie v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici pokračuje aj v pondelok a utorok (2. 3.).

 

Kraj mal zaextrahovaných spolu 5200 vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Prvú dávku vakcíny dostali učitelia, vodiči aj predavači v maloobchode do 55 rokov. „Systém očkovania sa aj na základe našich požiadaviek v piatok (26. 2.) rozšíril aj pre iné skupiny, vďaka čomu sme mohli okrem učiteľov zaočkovať vodičov v prímestskej doprave, predavačov či ďalších ľudí z kritickej infraštruktúry. Ešte v piatok sme mali v systéme na očkovanie prihlásených zhruba 20 ľudí, napokon sa na štyri očkovacie dni zaregistrovalo viac ako 4000 ľudí,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Počas prvého dňa vakcinácie bolo k dispozícii šesť očkovacích kójí a očkovanie absolvovalo spolu 520 ľudí. V nedeľu (28. 2.) kraj pridal ďalší očkovací box, aby sa proces vakcinácie urýchlil, vďaka čomu sa podarilo 1271 obyvateľov zaočkovať. „V pondelok a utorok by sme mali zaočkovať ďalších 2600 obyvateľov,“ dodal.

KSK pri pilotnom očkovaní zabezpečila potrebné materiálno-technické vybavenie vrátane chladiacich boxov potrebných na uskladňovanie vakcín. Za dva dni sa v centre vystriedalo 26 zdravotníkov a 20 dobrovoľníkov. „Očkovanie čo najväčšieho počtu ľudí v najkritickejšej situácii je tá najlepšia stratégia, ktorú nám ukázal aj Izrael, ktorý sa ocitol v podobnej situácii ako my. Dobrým príkladom je aj Veľká Británia, ktorá má spolu so Slovenskom najväčší výskyt britskej varianty koronavírusu. Po zaočkovaní tam však došlo k zlomu v počte hospitalizovaných pacientov,“ doplnil infektológ Pavol Jarčuška. Podľa jeho slov je systém vakcinácie nastavený tak, ako je to už odskúšané inde vo svete.

Krajské očkovacie centrum bude otvorené do utorka, a to od 8.00 do 12.00 h, po prestávke od 13.00 do 17.00 h. KSK pripomína, že na očkovanie sa môžu ľudia z kritickej infraštruktúry prihlásiť cez webový portál korona.gov.sk. Ďalšie očkovanie sa bude realizovať aj počas nasledujúceho víkendu.