Regióny Košice

V košickom kraji zrekonštruujú stredné školy. Aj napriek pandémii

Zdroj: FB / Košický samosprávny kraj

KOŠICE – Košický samosprávny kraj ešte pred letom plánuje začať ďalšiu etapu rekonštrukcií stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom. Celkovo sú napriek pandémii v tomto roku naplánované rekonštrukcie a opravy na viac ako polovici krajských  škôl, informoval Úrad košickej župy.  

 

„Už tradične využijeme na zásadnejšie práce aj letné prázdniny, keď chceme spustiť napríklad rekonštrukciu elektroinštalácie na Gymnáziu na Opatovskej ceste v Košiciach, začneme budovať spojovaciu chodbu medzi budovami na Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach a v pláne je aj výstavba športového areálu na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach,“ uviedol predseda košického kraja Rastislav Trnka. Opravu fasády dokončia na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach, obnova a zateplenie Strednej odbornej školy technickej v Spišskej Novej Vsi je podľa Trnku prípravnou fázou na realizáciu projektu zelenej strechy, zelenej fasády a vodozádržných opatrení.

Na tento rok vyčlenil kraj na rekonštrukciu škôl a budovanie nových športovísk takmer 11 miliónov eur. Na práce využil väčšinu končiaceho sa školského roka, keď stredné školy vyučovali dištančne. K výmene okien došlo napríklad na Gymnáziu v Gelnici, Gymnáziu Javorová v Spišskej Novej Vsi, na strednej odbornej škole priemyselných technológií v košickej Šaci či na Obchodnej akadémii Watsonova v Košiciach. Ukončená bola aj rekonštrukcia sociálnych zariadení pri telocvični na Obchodnej akadémii Polárna a výmena podláh v učebniach na strednej priemyselnej škole dopravnej v Košiciach. V týchto dňoch finišujú práce na rekonštrukcii fasády košického Gymnázia na Alejovej ulici, informovala hovorkyňa predsedu košickej župy Anna Terezková.

Medzi najväčšie tohtoročné investície patria prebiehajúce rekonštrukcie historickej budovy košického Gymnázia Šrobárova za 1 635 000 eur a školského internátu strednej odbornej Jozefa Szakkayho za 1 545 000 eur. Kraj aktuálne opravuje aj historickú budovu odbornej školy techniky a remesiel v Kráľovskom Chlmci za 960 000 eur, komplexne rekonštruuje aj budovu Gymnázia v Sobranciach. Ešte pred letom sa chystá rozsiahla rekonštrukcia elektroinštalácie na obchodnej akadémii Watsonova, výmena okien na strednej odbornej škole informačných technológií na Ostrovského v Košiciach či rekonštrukcia fasády na budovách priemyselnej školy technickej v Spišskej Novej Vsi. Pri menších opravách krajských budov košický kraj využíva aj služby Sociálneho podniku košickej župy.