Regióny Košice

V Košickom kraji budú premávať cyklobusy

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – V Košickom kraji budú premávať cyklobusy. Cykloturisti, ale aj peší turisti, sa nimi môžu odviezť smerom na Gelnicu, na Gemer, Tokaj či Zemplín. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus s tým, že sú určené aj pre peších turistov. Počas leta budú opäť k dispozícii aj turistické spojenia po železnici.

 

V sobotu 3. júla vypravia prvý cyklobus na Kojšovku. Premávať bude každú sobotu počas prázdnin. Záujemcovia tak môžu absolvovať cyklotúru na trase cez Jahodnú, do Gelnice a Margecian cez Perlovú dolinu či okolie vodnej nádrže Bukovec.

Prvý cyklobus na Gemer vyrazí v nedeľu 4. júla. Premávať bude počas nedieľ v júli, auguste aj v septembri. „Cyklistov a návštevníkov odvezie cez zastávky Jablonov nad Turňou – Lipovník – Rožňava – Dobšinský kopec až k Dobšinskej ľadovej jaskyni,“ spresnila organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Oba cyklobusy budú vyrážať z košickej autobusovej stanice z nástupištia 37. „Sú vybavené špeciálnym prívesom s kapacitou až 30 bicyklov, ktorého obsluha bude zabezpečená na každej zastávke pracovníkov,“ spresnil generálny riaditeľ spoločnosti Eurobus Ľubomír Gerši.

„Čo sa týka cyklobusu na Kojšovku, premávať bude ako jednosmerný spoj. Máme v ponuke také cyklotúry, z ktorých sa pokojne vrátia. Cyklobus na Gemer bude premávať aj cestou späť. Môžu absolvovať aj nejaké túry a nastúpiť v úplne inom bode,“ spresnila riaditeľka organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková s tým, že pripravili aj ponuku tipov na cyklo-výlety. Podľa nej využitie možnosti hromadnej dopravy v spojení s cykloturistikou dokáže návštevníkom priblížiť aj vzdialenejšie lokality a trasy. Takto chcú umožniť ich spoznávanie aj s ohľadom na životné prostredie.

Počas pracovných dní aj víkendov bude zároveň premávať Cyklobus Zemplín. Jeho trasa bude Košice – Dargov – Michalovce – Zemplínska šírava – Jovsa – Jasenov. Cez prázdninové víkendy bude zachádzať na parkovisko pod Morským okom. Tento cyklobus bude disponovať cyklonosičom s kapacitou šesť bicyklov. Odchádzať bude z Košíc z nástupištia 25.

Po prázdninách plánujú spustiť aj Cyklobus Tokaj. Cyklistov i peších turistov prepraví každú sobotu v septembri a októbri k tokajským vinohradom a pivničkám. Trasa povedie z Košíc cez Slanec, Veľaty, Čerhov, Boršu, Viničky až do Stredy nad Bodrogom.

Počas leta budú opäť k dispozícii aj turistické spojenia po železnici. Turisti sa môžu od 3. júla každý víkend odviesť vlakom na Gemer i do Slovenského raja. „Po dobrej spätnej väzbe z minulých rokov sme pre cestujúcich letnými vlakmi pripravili aj sprevádzané aktivity. Návštevníci tak môžu v skupinkách so sprievodcom navštíviť Zejmarskú roklinu, Havraniu skalu alebo sa vydať na nordic walkingovú túru cez Tiesňavy zo Stratenej či priamo v historickom parku v Betliari. Skutočným zážitkom bude prechod Slavošovským tunelom v úplnej tme len s baterkou, výzvou zas návšteva troch jaskýň Slovenského krasu za jediný deň,“ spresnila Vargová Jurková.