Regióny Košice

V košickej ZOO sa narodilo ďalšie mláďa ťavy dvojhrbej

Zdroj: FB / ZOO Košice

KOŠICE –  Radostnú udalosť zaznamenali v košickej zoologickej záhrade, kde sa tento mesiac narodilo mláďa ťavy dvojhrbej. Matkou je 14-ročná samica April, otcom šesťročný samec Sid.

 

“Najnovší prírastok je samček, ktorý sa má k svetu. V súčasnosti sa oňho matka April vzorne stará a mláďa prospieva,” informovala TASR vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu Zoo Košice Eva Malešová. Ide už o osemnáste mláďa tiav, ktoré sa v tejto zoo narodilo.

Samec Sid sa dostal do Košíc zo Zoo Lodž pred piatimi rokmi a v tejto zoo je to jeho tretí potomok. Vlani sa stal otcom dvoch mláďat – samcov, ktoré priviedli na svet samica Gobi odchovaná v Košiciach a v tom čase 13-ročná samica Vanda.

“Zoologická záhrada Košice chová ťavy dvojhrbé od roku 1988 a patrí k najúspešnejším chovateľom tohto druhu zvierat. Prvé mláďa – samček sa tu narodilo v roku 2001. V súčasnosti stádo pozostáva zo šiestich jedincov – samca Sida, samíc April, Vandy, Gobi, Žanety a najnovšieho prírastku,” priblížila Malešová.

Divá forma ťavy dvojhrbej (Camelus ferus) patrí k najohrozenejším zvieratám sveta. V Číne a Mongolsku ich prežíva necelá tisícka a tento počet sa naďalej znižuje. Hlavnou príčinou je ich lov miestnymi obyvateľmi počas migrácie z Mongolska do Číny, ďalším dôvodom je vysychanie oáz.

Záujemcovia z radov verejnosti si však musia ešte počkať, kým nové mláďa naživo uvidia, keďže košická zoo podobne, ako aj ďalšie zoologické záhrady na Slovensku je pre hrozbu novým koronavírusom v súčasnosti zatvorená.