Regióny Košice

V košickej nemocnici otvorili zrekonštruovanú Jednotku intenzívnej starostlivosti. Náklady sa vyšplhali takmer na milión eur

Rekonštrukcia Jednotky intenzívnej starostlivosti stála takmer milión eur. ZDROJ: unlp.sk

KOŠICE – Zrekonštruovanú a zmodernizovanú Jednotku intenzívnej starostlivosti získala I. chirurgická klinika Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Slávnostne ju dnes otvorili za účasti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

 

Rozsiahla obnova traktu v monobloku na Triede SNP si vyžiadala investíciu takmer milión eur z kapitálových výdavkov štátu, informovala nemocnica. Modernizácie v takom meradle sa pracovisko dočkalo po takmer 40 rokoch.

Vynovené pracovisko zodpovedá podľa nemocnice náročnosti chirurgických operačných výkonov 21. storočia. “Som rád, že modernizáciu našich medicínskych pracovísk sme začali práve na chirurgii. Je to mimoriadne dôležité pracovisko, na ktorom sa ročne realizuje najviac chirurgických výkonov,” povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Ľuboslav Beňa.

Modernizácia sa začala na jar a trvala päť mesiacov. Pre pacientov po operačných zákrokoch je pripravených 11 intenzivistických lôžok. Jedno z nich je izolačné v prípade pacienta s ochorením COVID-19. “Ako jedni z prvých v Česku a na Slovensku budeme na našej Jednotke intenzívnej starostlivosti pracovať s najnovším modelom infúzomatov na dávkovanie výživových roztokov,” priblížil prednosta I. chirurgickej kliniky Jozef Radoňak.

Na klinike sa podľa nemocnice realizuje najviac operácií karcinómu pankreasu v rámci Slovenska – za rok vyše 100. “Po týchto operáciách sú pacienti ešte dlho v ťažkom stave a zotavujú sa práve na Jednotke intenzívnej starostlivosti. Časté sú operácie žlčníka, pečene, žalúdka i nadobličiek, operácie čriev, ale aj multiorgánové odbery či transplantácie obličiek, v ktorých Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura patrí k slovenským lídrom,” konštatoval Radoňak. Ročne na klinike zrealizujú približne 2 700 operácií a hospitalizujú viac ako 5 200 pacientov.