Regióny Košice

V košickej detskej nemocnici prudko STÚPOL počet NAKAZENÝCH!

zdravotné sestry, nemocnica, covid, Poprad
Na snímke zdratovníèky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok

KOŠICE – V Košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) za ostatný týždeň zaznamenali prudký nárast počtu pacientov s COVID-19. Aktuálne je na dvoch oddeleniach určených pre pacientov s týmto ochorením a na klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných spolu 18 detí, stav dvoch z nich si vyžaduje kyslíkovú podporu. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa nemocnice Jana Holubčíková.

 

Podľa primárky Detského infekčného oddelenia (DIO) DFN Dany Hudáčkovej pandémia vrcholí. “Aktuálne zaznamenávame vysoký počet pacientov, aký sme ešte nemali. Pristúpiť sme museli i k otvoreniu reprofilizovaného oddelenia,” uviedla.

Hospitalizované sú deti všetkých vekových kategórií. Väčšinou u nich ide podľa primárky o respiračné príznaky, bolesti na hrudníku a zápaly pľúc. V nemocnici sú aj deti, ktoré majú COVID-19 bez príznakov, ale iné pridružené diagnózy, napríklad neurologické či onkologické ochorenia. “Stavy sú vo všeobecnosti menej závažné v porovnaní s predošlými vlnami,” doplnila Hudáčková. V skupine predškolákov sú najčastejšie zápaly hrdla a laryngitídy.

Podľa detskej infektologičky je dôležité nezľaknúť sa pozitívneho výsledku testu a v prípade teploty ju zrážať. Pri nádche je vhodné dbať na nosovú toaletu, podávať nosové kvapky, antihistaminiká a pri kašli lieky na kašeľ. “Prvým kontaktom pre dieťa s ťažkosťami zostáva obvodný pediater,” konštatovala primárka.