Regióny Košice

V košickej detskej nemocnici pomôže najmenším pacientom 15 nových inkubátorov

Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICE – V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice pribudlo 15 nových moderných inkubátorov. Sú špeciálne skonštruované tak, aby poskytli bezpečný a komfortný priestor aj extrémne nezrelým novorodencom a umožnili personálne lepšiu manipuláciu. Nemocnica v piatok informovala, že ich zakúpila z prostriedkov Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, pričom hodnota jedného predstavuje takmer 15-tisíc eur.

 

Inkubátory na oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) poskytujú predčasne narodeným, ale aj kriticky chorým najmenším pacientom prostredie podobné tomu v maternici. Zabezpečujú bábätkám teplo, vlhkosť, zvukovú izoláciu, chránia ho pred nadmerným svetlom, alergénmi a mikrobiálnymi faktormi z okolia. Bábätká tak vďaka nim a ďalším život zachraňujúcim prístrojom dokážu zvládnuť situácie, ktorým musia čeliť po predčasnom pôrode, či pre komplikovaný zdravotný stav.

“Nové inkubátory boli pre naše oddelenie nevyhnutné, pretože tak, ako rastie počet predčasne narodených detí a zachraňujú sa stále nižšie hmotnostné skupiny, ich pobyt v inkubátore sa predlžuje. Taktiež je nevyhnutná výmena starých prístrojov za nové, aby v nich boli naši pacienti v bezpečí,” priblížila primárka ONIM Vanda Chovanová.

Najmenší pacienti na oddelení mali podľa nej len okolo 450 gramov. V inkubátoroch trávia rôzne dlhý čas, zvyčajne niekoľko týždňov, a to v závislosti od týždňa tehotenstva, v ktorom sa narodili, pôrodnej hmotnosti a klinického stavu. “Ak všetko ide dobre, vyberáme ich z inkubátora do postieľky pri hmotnosti okolo 1800 gramov,” skonštatovala primárka.

Ročne na oddelení hospitalizujú 350 až 400 kriticky chorých novorodencov. “Poskytujeme všetky formy umelej pľúcnej ventilácie, ultrazvukovú a röntgenologickú diagnostiku pri lôžku, spolu s detskými chirurgmi zabezpečujeme predoperačnú a pooperačnú starostlivosť a ďalšie spôsoby liečby nevyhnutné pre záchranu života a zdravia kriticky chorých novorodencov,” doplnila Chovanová.

Oddelenie prijíma predčasne narodených novorodencov z celého Košického kraja. Zároveň sa stará aj o bábätká, ktoré pre vrodené alebo získané poruchy vyžadujú chirurgickú liečbu a pochádzajú aj z Prešovského kraja.