Regióny Košice

V Košiciach darovalo krv 160 ľudí. Z toho 40 prvý raz

Za týždeň v Košiciach darovalo krv takmer 160 ľudí. ZDROJ: TASR

KOŠICE – Hematologicko-transfúziologické oddelenie nemocnice v Košiciach-Šaci tento týždeň navštívilo 162 dobrovoľníkov ochotných darovať najvzácnejšiu tekutinu, vhodných na darovanie ich napokon bolo 153. Vďaka nim sa podarilo pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý je 14. júna, získať takmer 70 litrov život zachraňujúcej tekutiny.

 

“Teší nás, že záujem prejavili ľudia aj premiérovo. Za tento týždeň ich bolo až 40,” povedala manažérka dennej zmeny Hematologicko-transfúziologického oddelenia Henrieta Horváthová.

Dodala, že zásoby krvi sú potrebné pre pacientov po úrazoch, pri operáciách a ľudí trpiacich rôznymi vážnymi ochoreniami. Darovať krv môžu záujemcovia na transfúziologickom oddelení nemocnice každý pracovný deň okrem utorka od 6.30 do 11.00 h.
“Odber je možné realizovať 28 dní po návrate z mimoeurópskej krajiny, sedem po návrate z Európy, sedem dní po kontakte s človekom chorým na COVID-19, 14 dní po prekonaní nového koronavírusu a 14 dní po akejkoľvek infekcii dýchacích ciest,” informovala Horváthová.

Dodala, že odber sa môže uskutočniť najskôr 14 dní po podaní mRNA vakcíny a štyri týždne po podaní vektorovej vakcíny. “Krv nie je možné odobrať darcom pracujúcim v zahraničí, pendlerom. Pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia je aj naďalej potrebný respirátor,” uzatvára Horváthová.