Regióny Košice

JEDINEČNÝ organový festival rozozvučí 11 kostolov v ôsmich mestách

Medzinárodný organový festival I. Sokola rozozvučí 11 kostolov v ôsmich mestách. ZDROJ: TASR

KOŠICE –  V rámci 51. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) sa rozozvučia organy v 11 kostoloch v ôsmich mestách. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) ho vo štvrtok večer otvorí organovým koncertom so sprievodom orchestra v Dóme sv. Alžbety. Informovala o tom PR manažérka ŠFK Lucia Radzová.

 

Program MOFIS je okrem Košíc naplánovaný aj v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Sabinove, Jasove, Prešove, Rimavskej Sobote a Poprade. “Premyslenou dramaturgiou a výberom nástrojov chceme návštevníkom ukázať organ a organovú hudbu v jej najrozličnejších podobách. Od monumentálnych nástrojov v Dóme sv. Alžbety či Konkatedrále sv. Mikuláša po maličký pozitív v Kostole Zoslania Ducha Svätého. Od hudby renesančnej po tú najsúčasnejšiu,” priblížil organista a dramaturg festivalu Štefan Iľaš.

Špecialitou aktuálneho ročníka je podľa ŠFK organový workshop, koncert venovaný pamiatke Jozefa Podprockého či séria Bachovej organovej tvorby.

Séria podujatí s piatimi sólistami potrvá do 2. októbra. Na MOFIS sa predstavia oceňovaní organisti Rainer Oster z Nemecka, Slovenka Bernadetta Šuňavská, Francois Espinasse z Francúzka, Rakúšan Johannes Zeinler či Adriaan Hoek z Holandska. MOFIS je najstarším organovým festivalom na Slovensku.