Regióny Košice Kultúra Top

Tvorca Perinbaby oslavuje: Starosta z jeho rodnej obce sa nám zveril o spoločných plánoch

Zdroj: Jakubisko film

KOJŠOV – Ani nákaza ho nezastavila. Jeden z najvýznamnejších slovenských režisérov dnes oslavuje narodeniny. V 83 rokoch je stále plný elánu, hrnie sa do práce hlava nehlava. Okrem tvorby nezabudnuteľných filmov sa stíha venovať aj ďalším aktivitám. Na legendu spomína aj starosta obce Kojšov, odkiaľ Jakubisko pochádza.

 

Keď sa povie Juraj Jakubisko, každý si vybaví legendárne filmy, ktoré sa nesú všetkými generáciami. Vtáčkovia, siroty a blázni, Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, Kristove roky, nemožno zabudnúť na kultové snímky Bathory či Perinbaba, ktoré nikdy nezostarli. Jakubisko hovorí o zázraku, vďaka ktorému môže ešte stále tvoriť. Vďačný je aj za rady otca, ktoré ho dnes poháňajú. ,,Môj otec mi od detstva prízvukoval: Ak ti niečo chutí, tak to jedz. Ak si smädný, tak sa napi. Všetko, i práca, keď ju urobíš s láskou, bude požehnané,‘‘ vyznal sa Jakubisko.

Juraj Jakubisko sa narodil na východe Slovenska v obci Kojšov. Na výraznú osobnosť spomína práve starosta obce Anton Bašniar. Jeho návštevy obyvateľov vždy potešia. ,,Každé stretnutie s ním je výnimočné, počúvať ho, ako rozpráva o svojom živote, o svojich zážitkoch, o svojej tvorbe popri tej jeho neopakovateľnej fantázii je vždy veľkým zážitkom,” prezradil pre Zoznam.sk starosta. Ten je hrdý, že Juraj je ,,ich” a že sa k rodnej obci hlási. ,,K svojim koreňom, ktoré má v našej obci a ako aj on sám zvykne hovoriť, že pri svojej tvorbe častokrát čerpá z toho, čo prežil práve u nás ako chlapec v Kojšove,” doplnil starosta. Kojšov dokonca v tomto období pracuje na vytvorení priestorov Galérie Juraja Jakubiska, v ktorých chcú prezentovať jeho život a jeho tvorbu.

 

Jakubisko so svojou ženou počas nakrúcania. Zdroj: Jakubisko film

Začarovaný kruh

Jakubisko práve zaspomínal na detstvo, kedy spoznával svet a na všetko hľadal odpovede. ,,Prečo? Prečo je nebo modré? Prečo musím ísť do školy? Prečo si moja mama? Keď sme nedostali uspokojivú odpoveď, hľadali sme si ju sami.‘‘ Jeho zážitky mu boli veľmi nápomocné pri tvorbe očakávaného projektu Perinbaba a dva svety. Hlavný hrdina Lukáš takisto objavuje svet. Filmom láka dospelých, aby aj oni vystúpili zo začarovaného kruhu a zamysleli sa nad všetkým okolo seba. ,,Prečo sa mám báť života? Prečo…? Prečo…? A potom, ako hovorí Perinbaba, počúvať a premýšľať.“

Perinbaba a dva svety mala byť už dávno na filmových plátnach. Pandémia ale zaúradovala a premiéra sa musela odložiť. Nakrúcanie si ako režisér veľmi pochvaľoval a aj v tejto dobe naň rád spomína. Nezabúda na ľudí, ktorí sa tešili, že pracujú a sú súčasťou filmu. Aj počas pandémie dokončoval snímku. Dokonca sám pracoval na počítačových trikových scénach. Jakubiska za to obdivovala aj jeho manželka Deana Horváthová-Jakubisková. „Musím povedať, že je obdivuhodné, ako Juraj pristupuje k novým technológiám, nebojí sa ich používať a myslí na to, že pripravuje film pre súčasné mladé publikum,” hovorí Jakubisková.

Diváci by si mohli dobre odvedenú robotu pozrieť zrejme tento rok v novembri. Jakubisko sa pri pomyslení na premiéru nevyhol sarkazmu. „Ak sa nám podarí, aby tí, ktorí chránia naše zdravie, túto starostlivosť nechali na nás a na našich lekároch, ako to bolo vždy, tak verím, že sa moja druhá Perinbaba stretne s divákmi a pohladí im dušu. Lebo môj film je o hľadaní šťastia a lásky, čo dnes veľmi potrebujeme.‘‘

 

Čaro plátna

Dobrá nálada ho ale ani v týchto časoch neopúšťa. Voľné chvíle si kráti maľovaním. Jeho výtvory ale nie sú len také hocijaké. Podarilo sa mu namaľovať štrnásť olejových obrazov a niekoľko grafík. ,,Poznámkami a kresbami som zaplnil dva objemné diáre. Okrem maľovania som čas ,čakania na zázrak’ využil na dopísanie  scenára k filmu Kruh v Kruhu, ktorý reflektuje obdobie tretieho milénia. Je to úsmevná tragikomédia o nás,‘‘ hovorí Jakubisko.

Popritom pracuje tiež na pokračovaní knihy Živé striebro. Mapuje v nej svoj život v rokoch 1969 – 1989, teda v období normalizácie i perestrojky. ,,Prekvapilo ma, že veľa z toho, čo som vtedy prežil, zažívame aj teraz a nielen u nás. Dnes je celý svet obmedzený aj v pohybe a politicky korektná musí byť i predpoveď počasia,“ zhodnotil.

 

Zdroj: Jakubisko film

Bez divákov je mŕtvy

Nevyhol sa komentáru ani ku kultúre ako takej. Podľa neho v súčasnosti stráca silu. ,,Umenie je dôležité pre každého človeka, či už s ním súhlasí, alebo nie. Má vyvolať polemiku, nie slúžiť. To je jeho poslanie. Ja rád balansujem na hranici medzi realitou a víziou, umením a skutočnosťou a verejne hlásam, že film bez divákov je mŕtvy. A to sa týka všetkého. Myšlienka dostáva zmysel, keď je dostupná ľudom.‘‘

Galéria
Nakrúcanie Perinbaba a dva svety. Zdroj: Jakubisko film
V novej snímke ožije aj pôvodná Perinbaba. Zdroj: Markíza
Perinbaba a Dva svety. Zdroj: Bontonfilm
Zábery z nakrúcania novej Perinbaby. Zdroj: Bontonfilm
Film po vyše dvoch rokoch zrie svetlo sveta. Zdroj: Bontonfilm
Pandémia sa postarala o odklad premiéry. Zdroj: Bontonfilm
Režisér Juraj Jakubisko. Zdroj: Bontonfilm
Nová Perinbaba bude úplne iná. Zdroj: Bontonfilm
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: