TREBIŠOV – Výstavu zameranú na pohrebné obrady a zvyky vo vidieckom a šľachtickom prostredí na konci 19. a v priebehu 20. storočia sprístupnili najnovšie v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Pod názvom Etnológia smrti… obraz zomierania a kultu mŕtvych si ju návštevníci môžu pozrieť do marca budúceho roka.
„Cieľom výstavy je prezentovanie ľudskej pominuteľnosti, prípravy na smrť a zvyky pohrebného rítu – pohrebného zvykoslovia, ktoré sa delí na obdobie pred úmrtím, súvisiace s prípravami človeka na koniec života, snahou pozostalých zabrániť návratu zomrelého či jeho negatívnemu vplyvu na ľudí a ich majetok pomocou rôznych magických úkonov, a poslednou časťou je samotné uloženie tela do posvätenej zeme,“ informovalo múzeum. Výstava približuje aj rôzne zvyklosti pri pochovávaní a predstavuje archeologické nálezy spojené s pohrebným rítom v období praveku a stredoveku.
Vidieť možno aj mumifikované ľudské pozostatky z 18. storočia, ktoré sa našli počas archeologického výskumu v krypte kostola v maďarskom meste Vác. „Súčasťou výstavy je aj secesný pohrebný koč zo začiatku 20. storočia z Novosadu, ktorý pochádza zo zbierok nášho múzea, a návštevníci si môžu vypočuť aj autentické pohrebné piesne,“ uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová. Výstavu zrealizovali v spolupráci so zahraničnými partnerskými múzeami – Múzeom Mihálya Munkácsyho v Békešskej Čabe a Maďarského národného múzea – Centra verejnej zbierky v Budapešti. Kostrové pozostatky z doby bronzovej a stredoveku zapožičal Krajský pamiatkový úrad Košice.