Regióny Košice Top

Takmer 10-tisíc ľudí hrozí ŠTRAJKOM! Dôvodom sú pracovné podmienky

V oceliarňach vládne napätá situácia. Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE –  Už niekoľko týždňov vládne v jednej z najväčších hutníckych spoločností na Slovensku, U. S. Steel Košice, vypätá atmosféra. Takmer  10-tisíc zamestnancov vyhlásilo štrajkovú pohotovosť hneď po tom, ako zistili, že vedenie chce zaviesť predĺženie týždenného pracovného času. Vzhľadom na súčasné pracovné podmienky je pre nich táto možnosť neprípustná. Preto zvažujú štrajk.

 

Predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice, Juraj Varga, pre Zoznam.sk vymenoval hlavné sporné body pri vyjednávaniach. Jeden z nich bola otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa.

„Medzi najkonfliktnejšie sporné články v sociálnom dialógu patrí týždenný pracovný čas a oceňovanie zamestnancov v tarifných platoch. 80% zamestnancov pracuje 35,5 hodiny týždenného pracovného času. To je zásadná pracovná podmienka, ktorú chceme nie vylepšiť, ale udržať,“ hovorí Juraj Varga.

Zamestnanci chcú vyššie mzdy, vedenie dlhší pracovný čas

Zamestnávateľ totiž chce trvalo zvýšiť týždenný pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny. To je pre odborárov nepredstaviteľné. „Takéto navýšenie je možné len vo výnimočných situáciách, ako napríklad v prípade PN-ky či väčších opráv, a to podľa vzájomne dohodnutých pravidiel v platnej kolektívnej zmluve,“ argumentuje predseda.

Ďalším zásadným bodom pri vyjednávaní s oceliarňami bolo navýšenie 70 eur do tarifnej mzdy pre každého jedného zamestnanca. Varga hovorí, že takéto navýšenie mzdy zodpovedá výkonu pracovníkov.

„Sme presvedčení, že firmu navýšenie ,,nepoloží“, pretože vieme skonštatovať fakt, že oproti roku 2019 pracuje vo firme o 2500 menej zamestnancov než roku 2021. Je toto logický argument na ocenenie zamestnancov, ktorí zvládajú všetky pracovné úlohy zodpovedne a všetky sledované ukazovatele si vzorne plnia,“ argumentuje.

Ako ďalej vysvetľuje, v roku 2020 síce bolo dohodnuté nulové navýšenie mzdy, avšak v tom období boli vyťažené linky len na 65%. „V roku 2021, v ktorom produkcia sa blíži k menovitej ročnej produkcii cca štyri milióny ton ocele, čo predstavuje sto percentné vyťaženie liniek, spôsobilo rast firemného profitu. Preto je navýšenie mzdy pre zamestnancov viac než adekvátne.“

Na štrajk sú pripravení

„Štrajk je najkrajnejší nástroj na využívanie našich oprávnených požiadaviek, ak bude potreba sme pripravení ho použiť. Pred jeho samotným použitím je rad rokovaní i naplnenie procesných podmienok, ktoré sú spúšťačom prípravy až do uskutočnenia ostrého štrajku,“ dodáva predseda odborov na záver.

Na názor sme sa opýtali aj ocieliarní. “Zatiaľ nič nie je isté, stále rokujeme. Veríme však, že sa vzájomne dohodneme,” uviedol hovorca U.S.Steel Košice Ján Bača.

Najbližšie stretnutie odborárov s vedením U.S.Steel Košice by malo byť posledný júlový týždeň. Pokiaľ by nedošlo k vzájomnej dohode, odborári budú štrajkovať. To, čo by tento štrajk obnášal však zatiaľ nie je známe. Predseda odborov Juraj Varga verí, že k tejto situácii nedôjde. “To ako by samotný štrajk prebiehal záleží od viacerých aspektov. Zatiaľ to nebudeme konkretizovať. Veríme však, že s oceliarňami sa dohodneme a k tejto hraničnej situácii nebude musieť dôjsť,” uzatvára Varga.

 

Hľadáte si novú prácu? Pozrite si pracovné ponuky na pracovnom portáli Kariéra.sk.

Práca v BratislaveTrnaveNitreTrenčíneŽilineBanskej BystriciPrešove Košiciach.