Syn obávaného mafiánskeho bossa skončil vo väzbe! Mladý Okoličány je obvinený z predaja chorvátskeho samopalu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Syn niekdajšieho obávaného bossa košického podsvetia má zrejme na krku ďalšie obvinenia. Iba pred pár mesiacmi košický krajský súd uznal Filipa (28) vinným v prípade zmarenej dražby a už sa podľa informácií denníka Korzár voči nemu vedú ďalšie trestné stíhania. A to pre nedovolené ozbrojovanie a krádež. Navyše, keďže mal skutok, z ktorého je najnovšie syn mafiána obvinený, spáchať v čase plynutia podmienečného trestu, súd ho vzal do väzby. Dôvodom však nie je len obava, že by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

Zločineckej skupine, ktorej bývalý mafiánsky boss Robert Okoličány je stále v hľadáčiku Interpolu pripisujú dokopy päť vrážd. Starší syn známeho mafiána sa výraznejšie „preslávil“ najmä ako jeden z aktérov v prípade zmarenej šesťmiliónovej dražby pred vyše šesť a pol rokmi, no už predtým nebolo jeho meno pre miestnych cudzie. Hoci ku skutku došlo v októbri 2014, otca so synom vzal súd do väzby až v apríli 2015. Než boli prepustení na slobodu, za mrežami strávili takmer päť mesiacov. Vinu nepriznal ani jeden z nich.

Košické súdy sa prípadom zaoberali niekoľko rokov a v kauze vyniesli až štyri rozsudky. Okoličány starší bol síce oslobodený, no už predtým ho v apríli 2018 Najvyšší súd odsúdil na doživotie. Odvtedy je na úteku a je na neho vydaný medzinárodný zatykač. Ako píše portál Korzár Filip bol najprv tiež oslobodený, potom uznaný vinným a v auguste 2020 s ohľadom na iné odsúdenie dostal tri roky v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Krajský súd potom vo februári 2022 zmiernil trest na trojročné väzenie s podmienečným odkladom na tri roky. Skúšobná doba mu uplynie vo februári 2025.

Boss košického podsvetia Róbert Okoličány. Zdroj: minv.sk

Brutálna bitka

Druhým vážnejším skutkom, ktorého sa mal mafiánov syn dopustiť je incident z októbra 2020. Okoličány mladší sa zamotal sa do bitky v pohostinstve v obci Granč-Petrovce v okrese Levoča. Podľa obvinenia bez zjavnej príčiny fyzicky napadol Michala V. tak, že ho hlavou udrel do oblasti tváre. Prítomní zákazníci ho chceli spacifikovať, no Filip ich udieral päsťami. Po tom, čo ho vyviedli z pohostinstva, sa vrátil, úderom hlavou napadol ďalšieho poškodeného a do iného hodil pivový pohár.

Počas potýčky Filip rozbil sklené výplne vchodových dverí a rozhadzovaním po miestnosti aj niekoľko pohárov. Vzduchom letela i fľaša od viney. Obvinenie obsahovalo záznam o zlomenine nosových kostí, narazení oka a škode na rozbitých sklených výplniach vo výške 200 eur. Filip si vinu priznal a na prokuratúre uzavrel dohodu o vine a treste. Mal hodnotu siedmich mesiacov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Okresný súd túto dohodu schválil.

Róbert Okoličány na súde. Zdroj: TASR

Chorvátsky samopal na predaj

Aktuálne je podľa hovorcu košickej prokuratúry Peter Koromház, ide o zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. „Obvinený nezisteným spôsobom bez príslušného povolenia a oprávnenia si zadovážil strelnú palnú samočinnú zbraň, samopal chorvátskej výroby bez výrobného čísla so spôsobilosťou streľby. Túto neoprávnene prechovával na bližšie neurčených miestach až do času, keď ju po predchádzajúcej dohode predal osobe T. F.,“ uviedol Koromház. Keďže mal Okoličány mladší spáchať tento skutok v čase plynutia skúšobnej doby podmienečného odsúdenia za zmarenú dražbu, malo to pre neho ďalšie následky. „Okresný prokurátor v Spišskej Novej Vsi podal na Okresný súd Spišská Nová Ves návrh na vzatie obvineného do väzby pre dva dôvody. Obavu v pokračovaní páchaní trestnej činnosti a z dôvodu obavy z úteku obvineného, resp. možného vyhýbania sa úkonom trestného konania,“ pokračoval hovorca prokuratúry.

ZÁSADNÝ ZVRAT! “Tu som ho zakopal” Vrah ukázal policajtom ilegálny hrob zabijaka mafie

Okresný súd 24. júna 2022 vyhovel návrhu okresného prokurátora a zobral obvineného do väzby. „Akceptoval dôvody väzby, uvedené v návrhu okresného prokurátora. Súčasne neprijal písomný sľub obvineného k nahradeniu väzby a nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ dodal Koromház pre Korzár. Proti vzatiu do väzby podal Filip prostredníctvom svojho advokáta sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať košický krajský súd. V prípade uznania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody v trvaní 3 až 8 rokov.

Vyšetrujú ho aj pre krádež

Neoprávnené prechovávanie zbraní nie je jediné obvinenie, ktoré má byť voči synovi mafiána vznesené. Polícia totiž Filipa Okoličányho preveruje aj v súvislosti s ďalším trestným činom. Malo by ísť o prečin krádeže. Bližšie podrobnosti však polícia zatiaľ nezverejňuje. „Tento skutok je v súčasnej dobe v štádiu objasňovania a podanie akejkoľvek informácie v tomto smere procesná situácia nedovoľuje. Preto nateraz je možné poskytnúť informácie iba v tomto rozsahu, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu ďalšieho vyšetrovania,“ povedala pre Korzár košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

 

Viac o téme: Filip Okoličány, Interpol, Košice, krádež, mafia, nedovolené ozbrojovanie, obvinenie, pátranie, Róbert Okoličány, samopal, trestné stíhanie, zločinecká skupina

Súvisiace články