Regióny Košice

ŠTRAJK stopne mestskú dopravu! Hrozí, že sa TU vôbec NEODVEZIETE

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

KOŠICE – Odborári Dopravného podniku mesta Košice vyhlasujú ostrý štrajk. Za odborárov potvrdila Andrea Vindišová s tým, že zrealizovať ho plánujú niektorý deň v tomto mesiaci. O presnom termíne ešte budú informovať.

 

“Bude to štrajk neobmedzený, účasť na ňom bude dobrovoľná. Pokiaľ sa doň zapojí 100 percent vodičov, mestská hromadná doprava v Košiciach vôbec nebude premávať. Štrajkovať nebudú len vodiči, ale všetci zamestnanci vrátane robotníckych pozícií a technicko-hospodárskych pracovníkov,” spresnila. Z ostrého štrajku by podľa jej slov upustili, ak by dovtedy dostali výhodnú ponuku od mesta Košice, ktorá by nezahŕňala obmedzenia v MHD. “Situáciu spôsobil zriaďovateľ, ktorý nehodlá naplniť požiadavky dopravného podniku v rozpočte mesta,” tvrdí. Zástupcovia zamestnancov v Dopravnom podniku mesta Košice vyhlásili štrajkovú pohotovosť 10. januára.

Podporu im vyjadril aj Integrovaný odborový zväz. Ako informovala jeho predsedníčka Marta Brodzianska, štrajk bude vyhlásený ako apel na neriešenie kritickej situácie v Dopravnom podniku mesta Košice či nedostatok financií na zabezpečenie úloh. V neposlednom rade ide podľa jej slov aj o zachovanie pracovných miest, pracovné podmienky zamestnancov a ich spravodlivé finančné odmeňovanie. Mesto Košice predtým v súvislosti s vyhlásením štrajkovej pohotovosti v Dopravnom podniku mesta Košice a Bytovom podniku mesta Košice uviedlo, že ide najmä o vzájomnú dohodu odborárov a zamestnávateľov, teda nie mesta, ale mestských podnikov. Riešenie vzniknutej situácie očakávalo od ich manažmentu.