Regióny Košice Top

STOVKY NESPOKOJNÝCH ZAMESTANCOV U. S. Steel Košice pochodovali v centre Košíc

Zdroj : TASR / František Iván

KOŠICE – Stovky zamestnancov oceliarní U. S. Steel v pondelok popoludní pochodovali v centre Košíc. Podporiť tým chceli kolektívnych vyjednávačov v hutníckom podniku, ktorí s vedením oceliarní rokujú o dodatku k platnej kolektívnej zmluve. Hlavným sporom je otázka týždenného pracovného času.

 

Návrh znenia dodatku č. 1 ku kolektívnej zmluve z minulého roka pripravila Rada odborov Odborového zväzu KOVO U. S. Steel Košice v zhode s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku – OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska. Podľa odborárov sú v návrhu dodatku ťažiskové tri piliere, okrem pracovného času sú to aj mzdy a zamestnanosť. Ako povedal predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, v niektorých oblastiach sa už priblížili k dohode. „Dôležité je, ako budeme ďalej rokovať o týždennom pracovnom čase,“ povedal s tým, že chcú zachovať týždenný pracovný čas v rozsahu 35,5 hodiny, ako je ukotvené v kolektívnej zmluve, ktorej platnosť vyprší 31. marca 2024.

„Zamestnanci chcú byť zároveň ocenení v tarifách, osobnom hodnotení a v ďalších benefitoch, pretože našej spoločnosti sa tento rok enormne darí,“ dodal. Pripomenul, že v štrajkovej pohotovosti sú 42. deň. Samotný štrajk je podľa jeho slov krajnou možnosťou. „Ak bude treba, tak to využijeme – v prospech zamestnancov,“ dodal Varga.

„Rokujeme ďalej a veríme, že sa dohodneme,” uviedol hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača. Štrajkovú pohotovosť v najväčšom hutníckom podniku na Slovensku vyhlásil Výbor Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice 22. júna. Dôvodom bolo, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o znení dodatku sa nepodarilo so zamestnávateľom nájsť spoločnú dohodu. V júli pokračovalo kolektívne vyjednávania ďalšími dvoma kolami už za účasti sprostredkovateľa.

Zdroj : TASR / František Iván