Spoločnosť Regióny Košice Top

Spor medzi EEI a Košicami pokračuje. Bratislavský súd urobil rázne rozhodnutie, firma zareagovala po svojom

Zdroj: archív

KOŠICE – Spor medzi EEI a mestom Košice pokračuje. Koncom februára zrušil Krajský súd v Bratislave neodkladné opatrenie, ktoré nariadilo mestu, aby nebránilo prevádzkovaniu parkovania v Košiciach. Spoločnosť rozhodnutie rešpektuje a preto sa rozhodla vypnúť parkovacie zariadenie v meste. Podľa košického magistrátu tak spoločnosť uznala, že mesto je jediným prevádzkovateľom parkovacieho systému. Na ťahu je tak teraz Okresný súd vo východoslovenskej metropole. Ten však stále žiadny spis ohľadne sporu neeviduje.

 

 

V piatok primátor mesta Košice Jaroslav Polaček poukázal na to, že Krajský súd Bratislava zrušil neodkladné opatrenie, ktoré Okresný súd Bratislava I vydal ešte v októbri minulého roka. Na bratislavský súd sa spoločnosť obrátila po tom, ako bývalé vedenie a zastupiteľstvo Košíc upravilo nariadenie, podľa ktorého sa mesto stalo výlučným prevádzkovateľom parkovania. Od 1. januára tohto roku tak súkromná parkovacia spoločnosť EEI nemôže prevádzkovať parkovanie v meste napriek tomu, že majú s predchádzajúcim vedením riadne podpísanú zmluvu do roku 2022. Neodkladné opatrenie, ktoré vydal bratislavský okresný súd, nariaďuje mestu, aby nebránili firme v prevádzkovaní parkovania.

Mesto sa ale bráni aj tým, že vec týkajúcu sa Košíc nemá čo riešiť bratislavský súd. Ten napokon odobril túto námietku Košíc, že by sa vecou mal zaoberať príslušný okresný súd v metropole východu, kde sa vec rieši. Polaček tak hovoril o malom víťazstve v spore, ktorý vedú s parkovacou firmou. “Pokiaľ by na Slovensku fungovalo všetko ako má a nezaznamenali by sme obštrukcie a prieťahy v konaní, o tomto predbežnom opatrení by bolo rozhodnuté už v decembri 2018 a nie až o tri mesiace neskôr,“ skonštatoval Polaček. Vo veci tak zrejme teraz bude rozhodovať Okresný súd v Košiciach. Primátor mesta následne dodal, že tak zanikol aj dôvod na exekučné konanie. Spoločnosť EEI totiž na Košice poslala exekútora, pričom každé jedno konanie mohlo stáť mesto státisíce. “Oficiálne potvrdenie tejto skutočnosti očakávame v priebehu blízkej budúcnosti, pôjde maximálne o týždne,” dodal. 

EEI vypla automaty a rampy

Samotná spoločnosť uviedla, že im rozhodnutie krajského súdu ešte doručené nebolo, tak nevedia určiť, čo bolo dôvodom zrušenia opatrenia. “Domnievame sa, že pokiaľ bolo neodkladné rozhodnutie zrušené iba z dôvodu miestnej nepríslušnosti, Okresný súd v Košiciach v neodkladnom opatrení znovu uloží mestu Košice povinnosť dodržiavať nájomnú zmluvu až do rozhodnutia vo veci samej. Zároveň zdôrazňujem že úlohou Krajského súdu nebolo vôbec posudzovať platnosť alebo neplatnosť nájomnej zmluvy,” uviedol hovorca spoločnosti Peter Hollý.

EEI sa následne ešte v ten deň rozhodlo vypnúť parkovacie automaty a rampy. “Tak, ako v minulosti, aj teraz rešpektujeme rozhodnutie súdov a platné VZN mesta Košice. Občania svoje otázky ohľadom parkovania v meste môžu smerovať priamo na košický magistrát,” napísali. Reakcia magistrátu nenechala na seba dlho čakať. “Podľa nášho názoru to možno vnímať zo strany EEI ako uznanie skutočnosti, že samospráva je jediným prevádzkovateľom parkovacieho systému v meste, čo doteraz odmietali uznať,” konštatoval. 

EEI chce odísť, spolu s magistrátom si zaviedli podmienky

Samotná EEI sa vyjadrila, že chce z mesta odísť, no magistrát musí splniť niektoré podmienky. Údajne majú rokovania medzi spoločnosťou a magistrátom pokračovať. Jednou z podmienok na odchod je to, že magistrát musí odkúpiť parkovaciu infraštruktúru, ktorú vybudovalo EEI. Avšak, svoje podmienky má aj magistrát. “Ak EEI preukáže, že zhodnotili mestský majetok, vieme si predstaviť dohodu o finančnom vyrovnaní za tieto investície. O konečnej podobe dohody však bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. V žiadnom prípade však nevidím dôvod na to, aby sme mali platiť niekomu za ušlý zisk,“ zdôraznil Polaček. Druhou podmienok na odchod EEI je totiž to, aby im mesto vyplatilo ušlý zisk od dátumu, kedy im neumožnili vyberať peniaze za parkovné napriek uzatvorenej nájomnej zmluve.

Mesto aj viaceré právne autority podľa jeho slov aj naďalej trvajú na tom, že samotná nájomná zmluva uzatvorená v roku 2012 medzi mestom a EEI je neplatná. Zrušením neodkladného opatrenia sa zároveň odstránili pochybnosti o tom, či mesto vôbec môže v súčasnosti prevádzkovať parkovací systém. „Schválené VZN o tom, že jediným prevádzkovateľom parkovacích miest od začiatku roka 2019 je mesto Košice, je platné a účinné a nikto voči nemu nevzniesol žiadne právne námietky. Samotný cestný zákon umožňuje obciam v rámci VZN určiť spôsob prevádzky parkovacích miest a mesto Košice túto kompetenciu aplikovalo,“ uzavrel.

Súd vec neeviduje

Napriek tomu, že sú závory otvorené, magistrát upozorňuje ľudí, že platiť za parkovanie na vyhradených parkoviskách musia. Poukázali na to, že ľudia ho môžu zaplatiť viacerými spôsobmi, ako napríklad cez SMS lístok, naskenovaním QR kódu, alebo cez webovú stránku mesta. 

Glob.sk sa obrátil na Okresný súd v Košiciach s tým, či registrujú, že by im bratislavský súd postúpil danú vec. “Naše súdy (OS Košice I a OS Košice II) zatiaľ neregistrujú predmetnú vec postúpenú zo súdu v Bratislave,” napísala hovorkyňa Okresného súdu v Košiciach Anna Pančurová. 

Správu budeme aktualizovať o stanovisko Okresného a Krajského súdu v Bratislave. 

Galéria
Spoločnosť môže okamžite spustiť parkovacie zariadenia, v hre môže byť aj exekútor. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Podľa VZN Košíc je výlučným prevádzkovateľom parkovania v meste magistrát. TASR – František Iván
Na mesto už raz bol poslaný exekútor. Zdroj: TASR / František Iván
V Košiciach si parkovanie zobralo pod správu mesto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
EEI po rozhodnutí bratislavského Krajského súdu vyplo parkovacie automaty a rampy. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Okresný súd Košice II vydal nové neodkladné opatrenie. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Polaček vníma rozhodnutie bratislavského súdu ako malé víťazstvo v spore s EEI. FOTO: TASR
Zdroj: pixabay.com
Okresný súd Bratislava I dal za pravdu súkromnej parkovacej spoločnosti. FOTO TASR – Pavol Zachar
Vo veci sa teraz pravdepodobne bude zaoberať príslušný okresný súd v Košiciach. Zdroj: obcan.justice.sk
navigate_before
navigate_next