ŠPECIÁLNA OCHRANKA pre Petra Sagana na pretekoch Okolo Slovenska

BRATISLAVA – Na 65. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska (15. – 19. septembra) bude mať svoju premiéru trojnásobný majster sveta v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom Peter Sagan (Bora-Hangrohe). Organizátori mu pridelili štartové číslo 11.

 

Na pretekoch Okolo Slovenska sa predstavia aj ďalšie hviezdy profesionálnej cyklistiky. „Po nedeľňajších ME v talianskom Trente (preteky nedokončil ani jeden zo šestice slovenských reprezentantov, vrátane Petra Sagana) nie sme veľmi veselí. Verím, že to bol horší deň slovenskej cyklistiky a teraz nás čakajú dva úžasné týždne na Okolo Slovenska a na MS v belgickom Leuvene, a že príprava, ktorú Peter smeruje práve k MS, mu vyjde, a že si Okolo Slovenska užije,“ uviedol na tlačovej konferencii generálny riaditeľ pretekov Peter Privara. Oproti pôvodným prihláškam zahraničných družstiev sa veľa nezmenilo. „Na poslednú chvíľu sa odhlásil prokontinentálny tím Bingiak – Wallone Bruxelles z Belgicka, takže na štarte budeme mať 21 sedemčlenných tímov a v pelotóne 147 jazdcov, vrátane 22 Slovákov,“ informoval športový riaditeľ pretekov Ľudovít Lučanič.

 

ZDROJ: fb Peter Sagan

Najväčšia pozornosť sa zrejme sústredí na tím Bora-Hansgrohe, v ktorom nebudú chýbať bratia Peter a Juraj Saganovci a Erik Baška. Účasť prisľúbilo sedem tímov najvyššej kategórie World Tour a šesť prokontinentálnych tímov. Popri Petrovi Saganovi budú o etapové víťazstvá špurtovať aj ďalší elitní jazdci Giacomo Nizzolo (Qhubeka), Álvaro Hodeg (Quick-Step) či Cees Bol (DSM). „Som veľmi rád, že budem mať možnosť po prvý raz štartovať na Okolo Slovenska. Dúfam, že si nájdete čas a budete tam. Užite si preteky,“ povedal Peter Sagan ktorý bude mať na pretekoch osobitnú ochranku. Vlaňajšie prvenstvo bude obhajovať Nemec Jannik Steimle (č. 1) (Deceuninck – Quick-Step). Súťažiť sa bude o celkové prvenstvo (žltý dres), víťazstvo v bodovacej súťaži (zelený), vo vrchárskej súťaži (bielo-červeno bodkovaný), súťaži do 23 rokov (biely), a o najlepšieho Slováka (bielo-modro-červený). Víťaz prológu získa 1100 eur, víťaz každej etapy 2200 eur, celkový víťaz 5000 eur. Na finančných odmenách pretekárom vyplatia 51140 eur.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan (prvý zľava) získal siedmy titul v kategórii Elite na spoločných majstrovstvách Slovenska a Českej republiky. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Okolo Slovenska odštartuje v stredu 15. septembra prológom v Košiciach, celkového víťaza spoznáme v nedeľu 19. septembra v Trnave. Prológ a štyri etapy sú v celkovej dĺžke 692,1 km. Preteky prechádzajú cez 152 miest a obcí, vypísaných je 12 rýchlostných a 15 horských prémií. Posledným slovenským celkovým víťazom sa stal v roku 2005 Martin Prázdnovský. Pred ním triumfovali Walter Renner (1958), Matej Laczo (1964), Pavol Čambal (1974), Josef Dvořák (1975), Miroslav Lipták (1990) a Ján Valach (1996). Zmenila sa aj situácia v Covid opatreniach. Od pondelka 13. septembra sú totiž okresy Košice a Trenčín v červenej zóne. „Budeme musieť vytvoriť sektory, v ktorých nebude viac ako 150 ľudí. Máme na to ľudí, ktorí toto všetko zažili už pri vlaňajšom ročníku,“ reagoval na zmenenú situáciu Privara.

 

ZDROJ: fb Peter Sagan

Program 65. ročníka pretekov Okolo Slovenska

streda 15. septembra: prológ (Košice, Hlavné nám. 1,5 km)
štvrtok 16. septembra: 1. etapa (Košice – Košice, 151,5 km)
piatok 17. septembra: 2. etapa (Spišské Podhradie – Dolný Kubín 190,4 km)
sobota, 18. septembra: 3. etapa (Dolný Kubín – Považská Bystrica 194.2 km)
nedeľa 19. septembra: 4. etapa (Trenčianske Teplice – Trnava, 159 km)

Viac o téme: Bora-Hansgrohe, Chris froome, cyklistika, Erik Baška, ochranka, Okolo Slovenska, pápež František, Peter Prívara, Peter Sagan

Súvisiace články