Regióny Košice Spišská Nová Ves Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela významná osobnosť slovenského lyžovania, dožil sa neuveriteľného veku

Zomrel známy umelec, kotrý rozdával radosť celému Slovensku
Ilustračná foto. ZDROJ: zoznam.sk

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Slovenskom otriasla veľmi smutná správa. Zomrela významná osobnosť slovenského lyžovania, ktorá sa angažovala aj v rozvoji myšlienky olympizmu. Dožil sa neuveriteľného veku.

 

Dionýz Ferenci pochádzal zo Spišskej Novej Vsi a stal sa veľmi významnou osobnosťou slovenského lyžovania. V 90. rokoch sa aktívne zapojil do činnosti Olympijskej spoločnosti na Slovensku a Slovenského olympijského výboru. 

Okrem toho bol tiež “významným členom Slovenského lyžiarskeho zväzu, členom právnej a zjazdárskej komisie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), medzinárodným rozhodcom a technickým delegátom, bol držiteľom ocenenia Slovenského olympijského výboru,” informuje o tom Zväz slovenského lyžovania na ich webe.

Vo veku 100 rokov zomrel Dionýz Ferenci.
Vo veku 100 rokov zomrel Dionýz Ferenci. Zdroj: zvazslovenskeholyzovania.sk

Ferenci bol jedným z ľudí, ktorí výraznou mierou prispeli k usporiadaniu majstrovstiev sveta 1970 v severskom lyžovaní vo Vysokých Tatrách. Taktiež “bol technickým delegátom FIS na X. zimných olympijských hrách vo francúzskom Grenobli, na XI. zimných olympijských hrách v japonskom Sappore v roku 1972 a XII. zimných olympijských hrách v rakúskom Innsbrucku 1976 tiež pôsobil ako technický delegát,” poznamenal zväz.

Dionýz Ferenci sa stal neodmysliteľnou súčasťou slovenského športu. Svoj boj o život však napokon prehral a zomrel 28. decembra 2021 vo veku 100 rokov. Posledná rozlúčka s touto významnou osobnosťou však bude v stredu 12. januára 2022 o 11:45 v krematórium v Bratislave.