SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela niekoľkonásobná MAJSTERKA Slovenska! Vynikala nielen v ŠPORTE, dosiahla unikátne REKORDY

ROŽŇAVA – Smutná správa zasiahla slovenskú kultúru a šport, na svoj posledný odpočinok sa navždy pobrala Zlatica Halková. Okrem toho, že zastávala niekoľko funkcií v Matici slovenskej, bola aj úspešná cyklistka. Na svoj posledný odišla vo veku 63 rokov. 

Pred prácou pre matičné hnutie sa aktívne venovala športu. Počas svojej športovej kariéry dosiahla hneď niekoľko významných úspechov. Patrila k našim úspešným reprezentantkám. Jej začiatky boli spojené so stolným tenisom. Neskôr našla vášeň v cyklistike. Informuje o tom Matica slovenská.

Zlatica bola totiž bývalá úspešná reprezentantka v cestnej aj dráhovej cyklistike. Niekoľkokrát bola nositeľkou titulu majsterky Slovenska a Československa. Deväť rokov bola súčasťou československej reprezentácie.

V roku 1986 sa zúčastnila sa aj Medzinárodnej cyklistickej jazdy mieru, ktorá prebiehala po trase Kyjev – Praha – Montreal – New York. Svoju úspešnú športovú kariéru ukončila v roku 1988. Drahocenné skúsenosti odovzdávala ako trénerka a funkcionárka cyklistického oddielu TJ Elán ODPaM v Rožňave.

Vlastenectvo mala v krvi

Pre Maticu slovenskú ide o veľkú obrovskú stratu. „Matičné hnutie zaznamenalo ďalšiu citeľnú stratu,“ uviedli na sociálnej sieti. Zlatica bola totiž dlhoročná matičná funkcionárka, významná členka výboru, predsedníctva Matice slovenskej a aj iných matičných orgánov.

Rodáčka z Liptovského Mikuláša mala vlastenectvo v krvi. „Vlastenectvo v chápaní Matice slovenskej je predovšetkým činorodosť, obetavosť, dobrovoľníctvo, činy a skutky, do ktorých vyúsťuje pocit hrdosti či láska k vlasti a národu, teda vlastenectvo a kultúrnosť v tom najširšom chápaní. A Zlatka Halková túto myšlienku napĺňala do slova a do písmena. Láska k rodnej dedovizni jej skutočne bola pohnútkou pre jej nadšenú celoživotnú aktivitu, uviedla ďalej Matica slovenská.

Držiteľka rekordov

Za svoju prácu bola aj ocenená. V roku 2021 získala bronzovú medailu Matice slovenskej za dlhoročnú matičnú činnosť.

Okrem toho bola aj držiteľkou netradičných rekordov. Vlastnila najväčšiu zbierku atypických pier, ktorá zahŕňala 238 kusov. Neuveriteľná je jej zbierka reklamných pier, ktorá obsahuje až z 29 600 kusov. Rekordérka je aj v zbierke malých lyžičiek, ktorých mala 712 kusov. Jej zbierka zahraničných lyžičiek predstavovala až 485 kusov, čo je ustanovujúci rekord.

Posledná rozlúčka so zosnulou bude 21. júna 2024 o 12.00 hod. v Dome smútku v Rožňave.

Viac o téme: cyklistka, Matica slovenská, športovkyňa, úmrtie, Zlatica Halková

Súvisiace články