Regióny Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel známy umelec, ktorý rozdával radosť celému Slovensku

sviečka, umrtie
Ilustračná foto. ZDROJ: zoznam.sk

KOŠICE – Slovensko zasiahla smutná správa. Vo veku 68 rokov náhle zomrel významný karikaturista a umelec, ktorý rozdával úsmev na tvári viacerým svojim obdivovateľom. Svoj boj o život prehral v pondelok 3.1. 2022.

 

Jozef Jurko, bol známy slovenský umelec a karikaturista, ktorého talent obdivovali viacerí čitatelia novín. Mnohým pomocou svojich kresieb rozdával radosť. Ďalšie prekrásne diela však už od neho neuvidíme. Jeho rodina totiž na sociálnej sieti informovala o obzvlášť smutnej správe, “náhle a nečakane nás opustil manžel, otec, dedko, kamarát, verný košický lokalpatriot a karikaturista.”

Jozef Jurko svoje jedinečné diela publikoval vo viacerých novinách či časopisoch. Jeho karikatúry ste mohli vidieť vo Východoslovenských novinách, v Smene na nedeľu, časopise Televízia a rozhlas, Roháči, Zrne, Face magazíne a príležitostne v rôznych iných periodikách. “Bol dlhoročný “Dvorný karikaturista” Košického Večera a následne aj Košického Korzára,” poznamenali jeho najbližší.

Radosť však nerozdával len svojimi karikatúrami, ale úsmev na tvárach dokázal vyčariť aj na detských tvárach. Jozef Jurko totiž ilustroval rozprávky o Strašidielkach z Urbanovej veže a Rozprávky o Katke (lokomotíve z košickej železničky). Okrem toho však “nakreslil tisíce vtipov, množstvo karikatúr, svadobných oznámení a iných väčších, či menších projektov.”

Posledná rozlúčka s týmto výnimočným a známym umelcom bude dnes 7.1. 2022 o 17:00 vo veľkej sále Ave plus na Rastislavovej ulici v Košiciach.