
KOŠICE, VIRGÍNIA – Smutná správa prišla v týchto dňoch od Slovákov spoza oceánu. Vo veku 96 rokov zomrel v americkej Virgínii špičkový detský kardiológ MUDr. Zoltán G. Meško, ktorý po emigrácii po vpáde ruských vojsk na Slovensko pôsobil v USA. Výrazným spôsobom však pomáhal slovenským lekárom a zaslúžil sa aj o vznik detského kardiocentra v Bratislave.
Zoltán G. Meško sa narodil v roku 1928 v Košiciach. Úspešne promoval po absolvovaní Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Svoju kariéru detského kardiológa odštartoval na Detskej klinike v Košiciach, neskôr pôsobil aj v Bratislave. V roku 1955 medzi prvými na Slovensku indikoval v Košiciach na operáciu dieťa s neuzatvorenou arteriálnou spojkou. V roku 1956 sa stal hlavným lekárom Detského srdcového ústavu v Sliači (okres Zvolen).
Prijal pozvanie do USA, kde pôsobil aj ako profesor
V lete 1968, kedy došlo k vpádu ruských vojsk na Slovensko, sa so svojou manželkou a deťmi nachádzal v Juhoslávii. Neskôr získal pozvanie do Ameriky, kde odcestoval s manželkou, trojročnou dcérkou a šesťročným synom.

Život v Spojených štátoch začal v roku 1969 pôsobením v detskej nemocnici Harvardovej univerzity v Bostone. Neskôr pôsobil aj v Buffale. V roku 1974 sa presťahoval do New Yorku, kde najprv začínal v brooklynskej detskej nemocnici a potom takmer 20 rokov pôsobil v kardiocentre Nemocnice sv. Františka ako profesor a vedúci diagnostického laboratória. V tomto kardiocentre pracoval až do odchodu do dôchodku v roku 1996.
Deťom pomáhal v Kórei aj na Slovensku
Publikoval v prestížnych odborných časopisoch. Angažoval sa aj v pomoci druhým cez nadácie. Zaujímavosťou je, že v roku 1987 na základe iniciatívy bývalej prvej dámy Spojených štátov Nancy Reaganovej vycestoval spolu s tímom do Južnej Kórey. Tam vyšetrili 500 detí so srdcovým ochorením, z ktorých asi 300 cestovalo do New Yorku na korektívnu operáciu.

Na Slovensku zakladal detské kardiocentrum
Na jeseň 1987 navštívil opäť Slovensko. Nepríjemne ho prekvapila úroveň vybavenia nemocnice v Bratislave. Rozhodol sa preto iniciovať vybudovanie kardiocentra v rámci Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave a bol jeho významným spoluzakladateľom.
Spolu s americkými Slovákmi založil nadáciu Srdcom k srdcu, pomocou ktorej sa zároveň financovali dlhodobé pobyty našich kardiológov na prestížnych zahraničných pracoviskách i účasť na kurzoch a kongresoch.
Na dôchodku písal knihy
Po odchode do dôchodku sa s manželkou, s ktorou mal tri deti, presťahoval do južného Francúzska. Tam sa začal venovať písaniu kníh, v ktorých zaznamenal aj svoje spomienky na život na Slovensku.
Zoltán Meško bol aj členom Royal Society for Medicine v Londýne. Zároveň bol držiteľom Hynkovej medaily Lekárskej fakulty UK a Zlatej medaily Slovenskej spoločnosti internej medicíny. Bol aj významným podporovateľom Slovensko-amerického kultúrneho centra v New Yorku.
Nezištné príspevky pre Slovensko
Tento svet navždy opustil 30. decembra vo Virgínii vo veku 96 rokov. Ostala po ňom manželka, dcéra Patrícia, nevesta a vnučka. Smutná správa zasiahla aj Slovenské veľvyslanectvo v USA. „S hlbokým zármutkom sme prijali správu o úmrtí Dr. Zoltána Meška, ktorého nezištné príspevky a aktivity pre jeho rodnú krajinu, Slovensko, nebudú nikdy zabudnuté. Naše myšlienky a modlitby smerujú k pani Meškovej a dcére Patrícii, pričom si s úctou pripomíname nezmazateľný odkaz života Dr. Meška,“ napísalo veľvyslanectvo na sociálnej sieti.
Na úmrtie reagovalo aj Slovensko-americké kultúrne centrum v New Yorku. „V roku 2012 bol Dr. Meško ocenený Slovensko-americkým kultúrnym centrom za jeho neúnavné úsilie prispievať komunite a Slovensku. Mali sme tú česť usporiadať webinár v roku 2020, na ktorom bola predstavená autobiografia Dr. Meška. Naše myšlienky a modlitby smerujú k pani Meškovej a dcére Patricii,“ uviedlo centrum.