Regióny Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel MAJSTER a výnimočný tréner, ktorý vychoval OLYMPIONIKOV! Úspechy žal aj na druhom konci sveta

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

KOŠICE – Smutná správa zasiahla svet športu. Na svoj posledný odpočinok sa vo veku 66 rokov pobral atlét a tréner Rudolf Sopko. Vychoval Haboráka, austrálske olympioničky i špičkových tenistov. Bol na štyroch olympiádach.

Rudolf Sopko bol rodákom v Košíc, ale zomrel v austrálskom Sydney. Ako atlét zaznamenal úspechy v hode diskom a stal sa juniorským šampiónom vtedajšieho Československa.

Hoci vyštudoval v Prešove pedagogiku, šport ho sprevádzal celý život. Po aktívnej kariére sa venoval trénerstvu. Podarilo sa mu objaviť dvoch výborných guliarov. Milan Haborák a Pavol Pankucha sa neskôr stali aj olympionikmi. „Rudolf Sopko priviedol Haboráka v roku 1992 k 4. miestu na juniorských MS v juhokórejskom Soule, Pankuch skončil o dva roky neskôr na juniorských MS v Lisabone piaty. Práve v Soule ho však do svojich služieb zlanárili Austrálčania,“ píše Slovenský atletický zväz.

Veľké úspechy zaznamenal aj v Austrálii. Stal sa tam šéftrénerom a absolvoval v tejto funkcii až štyri olympiády: v Atlante 1996, v Sydney 200, Aténach 2004 a Pekingu 2008. “S prípravou pomáhal aj viacbojárom, jeho zverenka Jane Jamieson vyhrala Svetovú univerziádu 2001 v Pekingu a Hry Commonwealthu 2002 v Manchestri. Neskôr trénoval i katarskú reprezentáciu vo viacbojoch a pomáhal mnohým popredným austrálskym tenistom, napríklad extrémne talentovanému, no kontroverznému Bernardovi Tomićovi,” uvádza ďalej zväz.

Dojemné slová mu adresoval aj Milan. “Rudo bol a ostane pre mňa mimoriadne dôležitým človekom,” napísal so smútkom.