Pezinok Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zvolen Zlaté Moravce

Smutná správa pre školákov: Polročné prázdniny sa rušia. Podľa ministerstva totiž nemajú pozitívny vplyv na žiakov

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR / Roman Hanc

SLOVENSKO – Polročné prázdniny, ktoré sú predelom medzi prvým a druhým polrokom na základných a stredných školách a trvajú jeden deň, sa od nasledujúceho školského roka 2022/2023 zrušia. Vyplýva to z novely vyhlášky rezortu školstva o podrobnostiach o organizácii školského roka na školách, ktorá v pondelok nadobudla účinnosť.

 

“Polročné prázdniny sa rušia najmä z dôvodu nadbytočnosti vzhľadom na to, že trvanie polročných prázdnin neprináša žiadne pozitívne vplyvy na žiakov v školách,” uviedol rezort školstva. Z aplikačnej praxe podľa ministerstva vyplýva, že polročné prázdniny nepostačujú na ich regeneráciu a javia sa ako problematické, či už pre zamestnancov škôl alebo pre zákonných zástupcov žiakov.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku žiadal stiahnuť návrh. Polročné prázdniny vnímajú školskí odborári ako súčasť školských prázdnin a nevideli praktický dôvod na zmenu zaužívaného stavu.

Podľa zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) ministerstvo školstva každoročne do 31. mája zverejní termíny školských prázdnin v období školského vyučovania na svojom webovom sídle na tri po sebe nasledujúce školské roky.