Regióny Košice Spišská Nová Ves

Smrť len MESAČNÉHO chlapčeka: Sociálni pracovníci prezradili DETAILY!

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Fratišek Iván

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Tragický prípad z januára, kedy do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach priviezli záchranári len mesačného chlapčeka z rómskej osady Richnava v katastrofálnom stave, ktorý v nej nakoniec aj zomrel, má dohru dodnes. Podľa sociálnych pracovníkov nič nenasvečovalo tomu, že by mal byť chlapček v zanedbanom stave.

 

Pracovníci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi nezaznamenali pred tragickým úmrtím chlapčeka v rómskej osade v Richnave v okrese Gelnica žiaden podnet v súvislosti so zanedbaním starostlivosti. V reakcii na poslaneckých prieskum, ktorý sa z tohto dôvodu na Spiši v pondelok koná, to uviedla Marianna Šebová z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

“S rodinou, do ktorej sa Paľko narodil, prišli pracovníci do kontaktu prvýkrát v októbri 2020. Dôvodom bolo súdne konanie vo veci priznania rodičovských práv a povinností matke vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa. Súd ich matke priznal a ani zo strany sociálnych pracovníkov nebol identifikovaný dôvod na ďalšie intervencie v rodine, až do januára 2023,” uviedla Šebová.

Dodala, že sociálni pracovníci vykonávajú opatrenia na základe podnetov či informácií napríklad od pediatrov, sociálnych pracovníkov obce či od zdravotných asistentov, ktorí monitorujú dianie v obci. V súvislosti s dotknutou rodinou však takýto podnet ani informáciu nezaznamenali.

Rodinu moniturujú

Opätovný kontakt nadviazali s rodinnými príslušníkmi bezprostredne po hospitalizácii chlapca. Príslušný úrad práce prijal opatrenia zamerané na prácu s rodinou v jej prirodzenom prostredí a vypracoval sociálny plán s cieľom zlepšiť starostlivosť o deti a stabilizovať bytové podmienky. Z dôvodu zhoršenia situácie do plánu zapojili aj terénnych sociálnych pracovníkov, asistenta zdravia a detskú lekárku. Šebová dodala, že zodpovední pracovníci rodinu pravidelne monitorujú, rodičov usmerňujú a poskytujú im potrebnú pomoc.

Ústredie práce v tejto súvislosti upozorňuje, že v rómskej osade v Richnave žije aktuálne 1568 maloletých detí a približne 1150 dospelých. Sociálni pracovníci sa tam starajú o 1210 detí v 557 rodinách a terénni pracovníci navštevujú osadu pravidelne v týždňových intervaloch. Okrem iného asistujú rodičom pri nadobúdaní rodičovských zručností vrátane zvládania základných úkonov. V osade na dennej báze pôsobia aj terénni sociálni pracovníci obce a asistenti zdravia. O život prišiel len mesačný chlapec po tom, ako ho koncom januára vo veľmi zlom zdravotnom stave priviezli záchranári do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.