Regióny Košice Domáce Udalosti Top

Slovák, na ktorého môžeme byť pyšní: Predal firmu za stovky miliónov a vyvíja čip budúcnosti

Radoslav Danilák. Zdroj foto: Radoslav Danilák/SlovakiaTech

KOŠICE – Slovensko je malá krajina, šikovných ľudí, ktorí sa dokázali presadiť vo svete, však má dosť. Výnimkou nie je ani americké Silicon Valley, najznámejšia oblasť technologického a počítačového priemyslu. Jeden z najsľubnejších start-upov vlastní a riadi práve Slovák, Rado Danilák.

Keď sa povie čip, väčšina ľudí si predstaví niečo ako SIM kartu, prípadne firmu Intel alebo AMD. Už onedlho však možno (minimálne v odbornom svete) pribudne ďalšia asociácia, meno Rado Danilák. Presvečiť sa o kvalite jeho nápadov môžu už tento týždeň aj návštevníci medzinárodnej konferencie SlovakiaTech v Košiciach.

Poznáte ho?

Rado Danilák sa narodil pred takmer 50 rokmi na východnom Slovensku, kde neskôr aj vyštudoval informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Do USA prišiel v roku 1998 a pracoval pre viacero spoločností zameriavajúcich sa na výrobu čipov. Neuspokojil sa však len s tým. Svoje nápady – vlastní už vyše 100 patentov – sa rozhodol premeniť na realitu vo vlastných start-upoch. Zakladal firmy Skyera alebo SandForce, ktoré následne predal. SandForce prevzala v roku 2011 LSI za 377 miliónov amerických dolárov.

Superpočítač rýchly ako mozog

A čomu sa venuje Rado momentálne? ,,Vyvíjame čip, ktorých 256 000 spojených v jednom superpočítači prekročí pri simulácií kapacitu a rýchlosť ľudského mozgu,“ vysvetľuje. Jeho firma Tachyum sa snaží vďaka novej technológii vyriešiť rysujúci sa problém dátových centier. O čo vlastne ide? Amazon, Facebook, Instagram, Twitter a ďalší internetoví hráči využívajú dátové centrá, ktoré rastú veľmi rýchlo, asi o 15 percent každý rok. Pre používateľov skvelé, čo si však možno človek neuvedomuje, sú ich obrovské nároky na energiu.

Vyrieši problém dátových centier

,,Minulý rok dátové centrá minuli o 40 percent viac energie, ako celá Veľká Británia. Vyprodukovali viac karbónu ako všetky aerolínie lietajúce po svete. Dnes sa dátové centrá približujú k spotrebe 2 percent energie, o 20 rokov by to bolo pri súčasnom raste 30 percent – to jednoducho nie je možné. Momentálne teda čelíme energetickému stropu dátových centier, ktorý spomalí rast cloudu,“ priblížil Rado Danilák pre rokom ActualTech Media. Tento problém treba vyriešiť a práve na to sa sústredí Tachyum výrobou nového čipu. Ten má potenciál znížiť spotrebu energie servermi viac ako 10x a kapitálové náklady dátových centier 3x.

Radoslav Danilák
Radoslav Danilák. Zdroj foto: TASR – Jakub Kotian

Pokrok zachraňuje životy

Hoci sa sám pohybuje vo svete technológií, priznáva, že nie všetky musia byť pre svet čisto prínosom. Každá technológia môže mať aj tienistú stránku a ani nanotechnológie nie sú výnimkou,“ priznáva. Vo všeobecnosti však považuje vývoj v technologických oblastiach za pozitívny. ,,Asi 25 000 ľudí zomrie ročne na zástavu srdca spôsobenú nežiadúcimi účinkami liekov. Chemický model srdca na superpočítači umožňuje preveriť tieto nežiadúce účinky a umožní predísť takejto situácii. Doteraz sme žili napríklad bez tejto technológie a mohli by sme sa bez nej teoreticky zaobísť. Ale život je lepší s technologickým pokrokom.“

Na Slovensko nezabudol

Rado Danilák má dnes americký pas a osobne sa na Slovensko až tak často nedostane, ale pôsobí ako poradca v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. Kvalitných ľudí je na Slovensku podľa neho stále dosť. „V myšlienkach a nápadoch môžeme slovenské start-upy porovnávať so zahraničnými, majú však podstatne nižší prístup ku kapitálu,“ hovorí. Svoje vlastné novátorské myšlienky predstaví už tento štvrtok, 8. novembra, na medzinárodnej konferencii SlovakiaTech v Košiciach. Poslucháčom priblíži oblasť projektovania čipov. Popri ňom v rámci bohatého programu predstavia svoje vízie aj ďalší svetovo uznávaní odborníci ako Federico Pistono či Nils Muller. Ak chcete zažiť atmosféru konferencie a vypočuť si jednotlivé prednášky a panelové diskusie, môžete sledovať živý prenos cez internet.

Zistite viac o konferencii SLOVAKIATECH.

Tento článok sme pripravili v spolupráci so SlovakiaTech.

Advertoriál