Regióny Bratislava Trnava Košice Šport

Skvelá správa! Fenomenálny Peter Sagan prisľúbil účasť na pretekoch Okolo Slovenska

Slovenský cyklista Peter Sagan na trati 19. etapy Tour de France. Zdroj: facebook letour.com

BRATISLAVA – Na 65. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa predstaví až sedem tímov z najvyššej kategórie UCI World Teams. Podujatie odštartuje 14. septembra 2021 v Košiciach a vyvrcholí 18. septembra v Trnave. Organizátori veria, že tento rok by mal na preteky zavítať aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

 

Na jubilejnom ročníku sa predstaví dokopy 21 tímov. Z najvyššej ligy potvrdili štart stáli účastníci Deceuninck – Quick Step i Bora-Hansgrohe, s predbežným prísľubom štartu Sagana. Opäť príde aj Israel Start-Up Nation a nemecký tím Team DSM (doteraz Sunweb). Premiéru na slovenských cestách absolvujú z top tímov pretekári austrálskeho Bike Exchange, juhoafrickej stajne Qhubeka Assos a kazašskej Astana Premier Tech. Ďalej sa na Okolo Slovenska predstaví šesť profesionálnych kontinentálnych tímov – Bingoal Pauwels Sauces (Belg.), Bardiani CSF Faizane (Tal.), Uno-X (Nór.), Gazprom – RusVelo (Rus.), Novo Nordisk (USA) a Kern Pharma (Šp.). Doplní ich ešte sedem kontinentálnych celkov vrátane slovenských tímov Dukla Banská Bystrica a Cycling Academy Trenčín a chýbať nebude ani slovenská reprezentácia.

 

Peter Sagan na charitatívnych cyklistických pretekoch v San Diegu. Zdroj: TASR / AP

 

“Keďže je to jubilejný ročník, snažili sme sa to spraviť čo najkvalitnejšie. Myslím, že najviac bude rezonovať kvalita tímov, keďže ich tu bude sedem z najvyššej kategórie. Fanúšikovia cyklistiky sa majú na čo tešiť,” pokračoval Privara. Organizátori rovnako ako v uplynulých rokoch zostavili trať tak, aby sa priblížila nadchádzajúcim majstrovstvám sveta. Tie odštartujú deň po konci slovenského podujatia, 19. septembra vo Flámsku. Okolo Slovenska sa začne 1,5 km dlhým prológom v centre Košíc, aj trať 1. etapy bude mať štart a cieľ v metropole východu a dĺžku 151,5 km. Druhá etapa odštartuje pod Spišským hradom a cyklistov prevedie cez Levoču, Spišskú Novú Ves, Vysoké Tatry až do Dolného Kubína (190,4 km). Tretia povedie z Oravy cez Kysuce do Považskej Bystrice (194,2 km) a záverečná z Trenčianskych Teplíc do Trnavy (159 km).

Preteky merajú dokopy 696,6 km, navštívia 152 miest a obcí, predstaví sa na nich dokopy 21 tímov, pretekári absolvujú 13 vrchárskych a 11 rýchlostných prémií. “Máme prisľúbenú veľmi kvalitnú účasť, keďže Okolo Slovenska sa končí v sobotu a v nedeľu sa začínajú majstrovstvá sveta, ktoré trvajú týždeň v Belgicku. Snažili sme sa prispôsobiť etapy, aby boli podobné tratiam na MS. Očakávame, že veľa skvelých, špičkových cyklistov tu absolvuje záver prípravy na šampionát,” uviedol Privara.

 

 

Organizátori majú už niekoľko rokov dva dlhodobé ciele. Prvým je účasť Petra Sagan, ktorá tentokrát vyzerá reálnejšie. “Bora zatiaľ prihlásila iba šesť cyklistov, siedme miesto má voľné z jednoduchého dôvodu. My platíme tímom poplatky za účasť, keď tím príde s Petrom Saganom, tak je suma vyššia. Bora poslala už v decembri šesť mien, je tam Erik Baška, Juraj Sagan, Maciej Bodnar i Daniel Oss, čo sú štyria najväčší spolupracovníci Petra Sagana. Tím ho sem chce poslať, ešte kým jazdí za Boru. Do konca apríla sa malo rozhodnúť, kde bude pokračovať, no nerozhodlo sa. Verím tomu, že či zostane alebo nezostane v Bore, na preteky príde. Ak bude zdravý a nebude mať problémy iného charakteru, tak tomu dávam 90%,” uviedol športový riaditeľ podujatia Ľudovít Lučanič.

Druhým dlhodobým cieľom je prezentovať podujatie na Eurosporte. Aj tu prebiehajú rokovania, no to, aby sa preteky dostali do tejto televízie, stojí niekoľko stotisíc eur. Organizátori veria, že by im v tom mohol pomôcť štát a nová agentúra na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel. “Vlády iných krajín dokázali nájsť peniaze na propagáciu, prečo by sme to nevedeli aj my. Stále sa hovorí, že cestovný ruch by sa mal rozvíjať a toto je možnosť sem pritiahnuť zahraničných turistov. Pevne verím, že presvedčíme zástupcov novej agentúry Slovakia Travel. Snažíme sa ukázať krásy Slovenska a pokiaľ by to bolo v priamom prenose na Eurosporte, tak by sa Slovensko ukázalo na celom svete ako nádherná krajina, ktorá dokáže zorganizovať takéto podujatie,” uviedol Privara.

 

Na 65. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa predstaví až sedem tímov z najvyššej kategórie UCI World Teams. Zdroj: FB / Okolo Slovenska

 

Organizátori veria, že preteky by sa v septembri už mohli konať aj s divákmi popri trati, no pripravujú sa aj na možnosť zhoršenia pandemickej situácie. “Máme skúsenosti z vlaňajška a vieme to zorganizovať aj v bubline, ale je mi ľúto divákov, ktorí nevidia často na Slovensku špičkových športovcov, nie len cyklistov. Verím, že situácia bude lepšia a budeme mať klasické Okolo Slovenska,” dodal Prívara. Preteky kategórie UCI 2.1 ponúkajú aj množstvo bodov UCI. V celkovom poradí si ich pripíše prvých 25 pretekárov, pričom líder až 125 bodov. K tomu môže pridať ešte body za umiestnenie v top 3 etapy (14, 5, 3 b) a tri body za udržanie žltého dresu počas etapy. Líder celkového poradia pretekov získa žltý dres, vedúci pretekár bodovacej súťaže dostane zelený dres, najlepší vrchár bude nosiť bodkovaný dres a najlepší jazdec do 23 rokov v celkovom poradí bude ocenený bielym dresom. Pre domácich cyklistov je pripravená súťaž o najlepšieho Slováka a po záverečnej etape bude ocenený aj najlepší pretekár do 23 rokov.

Program 65. ročníka Okolo Slovenska (14. – 18. septembra 2021)

utorok 14. septembra: prológ (Košice – Hlavé nám., 1,5 km)
streda 15. septembra: 1. etapa (Košice – Košice, 151,5 km)
štvrtok 16. septembra: 2. etapa (Spišské Podhradie – Dolný Kubín, 190,4 km)
piatok 17. septembra: 3. etapa (Dolný Kubín – Považská Bystrica, 194,2 km)
sobota 18. septembra: 4. etapa (Trenčianske Teplice – Trnava, 159 km)