Regióny Košice Kultúra Top

Skutočné teplo domova nenájdete len tak hocikde. Presvedčí vás o tom rodina na východe

Jurgova Hana. Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Vyzerá to tak, že situácia s koronavírus opäť naberá na obrátkach. Denné správy o počte nakazených a mŕtvych sú hrozivé. Slovákom tak nezostáva nič iné, iba sedieť doma. A keďže nemôžu prísť ani do divadla, umelci prichádzajú k nim. Kultúra aj vo februári naďalej beží v online priestore. Niekoľko inscenácií pripravilo takisto Štátne divadlo Košice (ŠDKE).

 

Vďaka projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie – môžu niektoré inštitúcie spestriť nejednu domácnosť. Výnimkou nie je Štátne divadlo Košice. Diváci sa môžu z pohodlia domova tešiť na mnohých umelcov. ,,Dlhodobo vypredané činoherné, operné a tanečné diela, muzikály a aj koncerty klasickej hudby si bez cestovania a za cenu jednej vstupenky pozrie celá rodina,” uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Stačí, ak si návštevníci vyberú podujatie a kúpia lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť.

Už začiatkom februára prinieslo ŠDKE inscenáciu hry súčasného slovenského autora Kamila Žišku Sára Salkházi, ale aj slávnu operetu kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa ml. Netopier. Do obývačiek zavítalo tiež nové predstavenie Baletu ŠDKE Večer klasického tanca.

Humor na hrane

Už dnes o 20. hodine je na pláne inscenácia súčasnej slovenskej hry Jurgova Hana od Hany Naglik. Predstavenie zachytáva problémy súčasnej rodiny, ktorá nie je schopná vytvoriť teplo domova, poskytnúť citové zázemie a byť oporou. Diváci zažijú drsný jazyk, ale aj krutý humor. „Keď som si prvýkrát prečítal text, bol som z neho trochu šokovaný. Ale čím dlhšie sme s ním pracovali, tak sme stále viac prichádzali na to, že iný ani nemôže byť. Len čo by sa z neho niečo ubralo, alebo by sa niečo menilo, ubralo by to z neskutočnej poézie celého príbehu. Hoci je realita v hre pomenovávaná drsným spôsobom, nesie v sebe neskutočnú poéziu,“ povedal na margo inscenácie herec Ivan Krúpa. Ten stvárňuje hlavnú postavu Petra Jurgu.

 

Divadlo odvysiela slovenskú hru Jurgova Hana. Zdroj: ŠDKE

Jedinečné spojenie

V pondelok 15. februára si môžete vychutnať predstavenie opery, baletu a činohry, ktoré vzniklo v rámci špeciálnej kovidovej dramaturgie projektu „Svedectvo MMXX“ – Manželstvo v piesňach„Priznám sa, principiálne nie som veľkým nadšencom prepájania divadelných druhov. No forma, akou to dokázali Košičania v Manželstve v piesňach, otvorila nové, kultivované a vysoko nápadité možnosti, ako nenásilne a zmysluplne prepojiť slovo, hudbu a tanec. Vznikol projekt, aký sme tu nemali,“ napísal operný kritik Pavel Unger. Výnimočná hudba Gustava Mahlera v podaní orchestra a členky ansámblu Myroslavy Havryliuk a hostí Jiřího Rajniša a Tatiany Hajzušovej pod taktovkou Petra Valentoviča sa v ňom spája s listami jeho manželky Almy. Divákom ich v umeleckej interpretácii predstavia herci Peter Čižmár a Vanda Tureková. Nebudú chýbať choreografie v podaní sólistov baletu Evy Sklyarovej, Maksyma Sklyara a Gennra Sorbina.

Na rade bude aj ďalší večer tanca, tentokrát moderného. Vo štvrtok 18. februára je na pláne výber choreografií zo súčasného repertoáru Baletu ŠDKE choreografov Maura de Candiu, Onreja Šotha, ale aj autorské choreografie z tvorivej dielne našich sólistov, Shoko Yamady, Maksyma Sklyara a Martin Bányaia.

 

Pripravené je aj predstavenie Manželstvo v piesňach. Zdroj: ŠDKE

Dva svety

Rovnako v týchto ťažkých časoch divadlo neopúšťa humor. Dávku smiechu zažijete v pondelok 22. februára pri sledovaní inscenácie klasickej komédie, nielen o žiarlivosti, z pera francúzskeho dramatika  Jeana B. P. Molièra Škola žien.

Program vo februári uzavrie ďalšia novinka z kovidovej dramaturgie projektu „Svedectvo MMXX“ – La Traviata / Dáma s kaméliami. Predstavenie spája dva svety – hudobný v podobe melódií z opery Giuseppe Verdiho La Traviata a literárny v podobe ukážok z románu Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami, ktorý bol predlohou slávnej opery. ,,V slávnych áriách sa v sprievode orchestra pod taktovkou Karola Kevického predstavia domáci sólisti Michaela Várady a Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger. Fragmenty z Dámy s kaméliami skvelým umeleckým spôsobom interpretujú herci Alena Ďuránová a Jakub Kuka,” dodáva divadlo.

Program ŠDKE

 

Divadlo ponúkne ďalšie spoločné dielo La Traviata / Dáma s kaméliami. Zdroj: ŠDKE

Mohlo by vás zaujímať: