Regióny Košice Top

ŠKANDÁL Košický starosta sa zaplietol do incidentu s asociálmi! Zasahovať musela mestská polícia

Starosta mestskej časti Západ v Košiciach Marcel Vrchota. Zdroj: Marcel Vrchota/ FB
Starosta mestskej časti Západ v Košiciach Marcel Vrchota. Zdroj: Marcel Vrchota/ FB

KOŠICE – V metropole východu trápi problém s agresívnymi bezdomovcami obyvateľov už dlhú dobu. Teraz sa však situácia vyostruje. Starosta mestskej časti Západ sa sám dostal do veľmi nepríjemnej situácie, kedy si musel na pomoc, voči týmto občanom, dokonca zavolať mestských policajtov.

 

Problémom s nebezpečnými a agresívnymi ľuďmi bez domova sa košickí mestskí policajti zaoberajú už niekoľko rokov. Obťažujú občanov, pokrikujú na nich, niektorí sú dokonca agresívni. Starostovia mestských častí síce robia pravidelné obhliadky jednotlivých sídlisk, avšak voči týmto asociálom sú bezmocní. To sa potvrdilo aj pred niekoľkými dňami, kedy Marcel Vrchota, starosta najväčšej košickej mestskej časti Západ, musel kvôli vlastnej bezpečnosti volať na skupinu bezdomovcov mestských policajtov.

„Išiel som okolo obchodného centra a všimol som si, že na schodoch sedia traja muži. Okolo seba mali porozhadzované prázdne fľaše od alkoholu a nejaké papiere, tak som im povedal nech to po sebe upracú, keď budú odchádzať. Oni sa ma opýtali, že kto ja som, že im to hovorím, tak som povedal, že starosta mestskej časti. Vtedy začali byť agresívny,“ opisuje nepríjemný incident starosta.

Po pár minútach a neustálych slovných útokov ich starosta poprosil nech odídu. Na to sa jeden z trojice mužov postavil a začal naznačovať fyzický atak. „Schmatol bicykel a dvihol ho do vzduchu nad hlavu akoby ho išiel do mňa hodiť. Vtedy som zavolal mestských policajtov,“ hovorí.

Po príchode mestských policajtov sa situácia upokojila. „Našťastie sa to zaobišlo bez ujmy na zdraví či majetku. Privolaní príslušníci mestskej polície ich hneď upokojili. Po legitimovaní ich ďalej riešili už iba dohovorom. Nešlo o obyvateľov našej mestskej časti,“ uviedol starosta.

Policajti: Konanie starostu bolo nebezpečné

„Muži, ktorých spomína pán starosta, boli stotožnení a v súlade so zákonom o priestupkoch riešení za priestupok proti verejnému poriadku,“ informoval Juraj Komjáti, zástupca náčelníka mestskej polície v Košiciach.

To, že sa Vrchota pri asociáloch zastavil na vlastnú päsť, bolo podľa neho veľkým riskom. „Občanom odporúčame, aby v takýchto prípadoch nepostupovali ako pán starosta. Je to totiž veľmi nebezpečné. Osoby, ktorých niekto upozorní, že sa dopúšťajú protiprávneho konania, môžu na takéto upozornenie zareagovať agresívne a teda je tu veľké riziko nielen verbálneho, ale aj fyzického útoku na nič netušiacu osobu, ktorá ich upozornila na protiprávne konanie.“

Preto policajti vyzývajú občanov, aby v takýchto prípadoch bezodkladne zatelefonovali na tiesňovú linku mestskej polície ,,159,, alebo na tiesňovú linku Policajného zboru SR ,,158,, a tam oznámili, že dochádza k protiprávnemu konaniu.

„Po takomto telefonáte na niektorú z vyššie uvedených tiesňových liniek bude na miesto udalosti vyslaná policajná hliadka, ktorá situáciu operatívne v krátkom čase priamo na mieste incidentu preverí a následne aj rozhodne o ďalšom postupe. Ak si to situácia na mieste incidentu bude vyžadovať, tak policajná hliadka aj zadrží páchateľov protiprávnej činnosti.,“ dodáva Komjaty na záver.

Košičania: Je to najväčší problém sídliska!

Po incidente sa začala na sociálnej sieti búrlivá diskusia. Mnohí Košičania tvrdia, že problém s neprispôsobivými občanmi je dlhoročný problém. V mestskej časti Košice-Západ majú vraj ideálne podmienky.

„Toto je najväčší problém Terasy – síce má krásne parky, veľa zelene, kopec miesta na relax, ale toto si myslia aj všelijaké živly a asociáli. Človek má obavu tieto výhody využívať, pretože sú obsadené opitými, agresívnymi alebo spiacimi indivíduami,“ napísala jedna z obyvateliek.

“Toto treba ukázať…nie, že kto riešil a kto teraz, lebo…toto tu máme! Ľudská ho…všade bordel, odpadky, povyhadzované odpadky zo smetiakov. Do potravín človek ide, všade stoja, otravujú ľudí. Mne kto dá zadarmo??? My len plaťme,” píše nahnevaný obyvateľ, ktorý prikladá aj názornú ukážku toho, ako časť sídliska vďaka bezdomovcom vyzerá.

bezdomovci, Košice, asociáli
Zdroj: Samuel Navalenko/FB

Starosta: Snažíme sa im pomôcť

Samospráva však podľa Vrchotu túto agendu nezanedbáva. „Vyše troch rokov zamestnáva Mestská časť Západ terénneho pracovníka, ktorý má na starosti ľudí bez domova. Snažíme sa im pomôcť napríklad hľadaním dostupného bývania alebo s administratívou na úradoch – jednému mužovi sme takto pomohli k dôchodku. Takáto preventívna práca už teda priniesla aj reálne výsledky,“ reagoval Vrchota.

Kontinuálna práca s ľuďmi bez domova v mestskej časti Košice-Západ je podľa Vrchotu stále aktívna. “Napriek neovereným informáciám v online priestore stále prebieha. Za dva roky sa nám napríklad podarilo presvedčiť 7 ľudí, aby z ulice prešli do niektorého zo zariadení sociálnej starostlivosti, ďalšiemu sme pomohli vybaviť vlastné bývanie. Naša mestská časť sa tejto činnosti s plnou podporou starostu ako jedna z mála mestských častí v Košiciach systematicky venuje a mieni v tom pokračovať, aj keď je to zložité, pretože nedokážete pomôcť človeku, ktorý pomoc odmieta,” uzatvára starosta MČ Košice-Západ.