Regióny Košice

Samosprávy na Zemplíne sa spájajú, hovoria o vážnych finančných problémoch miest a obcí

Združenie miest a obcí Slovenska. Zdroj: ZMOS

HUMENNÉ – Starostovia a primátori okresov Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné, Snina a Medzilaborce sa spojili do iniciatívy “Obce a mestá Zemplína”. Ich spoločným cieľom je intenzívnejšie presadzovať záujmy svojich obyvateľov a dosahovať reálne riešenia pre dlhodobý rozvoj regiónu, informoval tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák. Ministerstvo dopravy a výstavby SR “berie iniciatívu na vedomie.”

 

“Starostovia hovoria o historicky najkritickejšej situácii, ktorá môže mať za následok vážne finančné problémy miest a obcí, či dokonca kolaps až nútenú správu. Mnohé menšie obce z regiónu sú už teraz na hranici holej existencie,” konštatuje iniciatíva, pričom poukazuje na nárast cien energií, materiálov, pohonných hmôt či infláciu. “Mrzí nás, že namiesto odstraňovania regionálnych rozdielov sme svedkami toho, že mestá a obce sú dnes na hranici prežitia a z pozície vlády SR dlhodobo nevidíme snahu riešiť tieto problémy,” uviedlo tiež neformálne zoskupenie. Upozornilo pritom na špecifiká regiónu, akými sú nejestvujúca diaľnica, rýchlostná cesta, nedostatok pracovných príležitostí, chýbajúca kanalizácia a verejné vodovody.

Riešenia pritom samosprávy potrebujú hľadať a prijať “urgentne”. Starostovia a primátori Zemplína veria, že budú aplikovateľné i v iných slovenských regiónoch. “Podariť sa to však môže len vtedy, ak vláda SR začne s nami komunikovať ako s partnerom, pretože nám záleží na rovnakom občanovi,” uzavrela iniciatíva s tým, že za nízkym záujmom vlády o regionálne problémy vidia najmä chýbajúci dialóg, ale aj malé regionálne zastúpenie poslancov v národnom parlamente. “Túto iniciatívu berieme na vedomie. Pre región Zemplín máme špeciálne vytvoreného splnomocnenca, ktorý im je kedykoľvek k dispozícii,” reagoval na iniciatívu rezort dopravy a výstavby.