Regióny Košice

S problémami po prekonaní ochorenia COVID-19 sa stretli aj v ústave srdcových a cievnych chorôb

zdravotné sestry, nemocnica, covid, Poprad
Na snímke zdratovníèky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok

KOŠICE – So zdravotnými problémami u pacientov po prekonaní ochorenia COVID-19 sa stretli aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. Súviseli napríklad so srdcovým svalom. Informoval o tom podpredseda predstavenstva a medicínsky riaditeľ pre nechirurgické odbory  Martin Studenčan.

 

“Mnohí pacienti po tomto ochorení majú následky, ktoré obmedzujú ich fyzickú výkonnosť v dôsledku dychovej nedostatočnosti pre fibrózu pľúc. Zápalové poškodenie myokardu je častou súčasťou infekcie COVID-19, avšak v absolútnej väčšine prípadov prebieha skryte,” povedal. Vzácnou komplikáciou boli podľa jeho slov napríklad poruchy prevodu srdcového vzruchu, ktoré si v niekoľkých prípadoch vynútili implantáciu kardiostimulátora.

Pripomenul, že v tomto roku vo ústave spustili aj prevádzku Centra preventívnej a športovej kardiológie. “Postcovid poškodenie myokardu s prejavmi srdcového zlyhávania sme zatiaľ objavili iba u jedného športovca,” spresnil. Prípady náhleho kolapsu či smrti športovcov na ihrisku sa však podľa Studenčana periodicky opakujú nezávisle od pandémie nového koronavírusu a vo väčšine prípadov ide o nepoznané ochorenie srdca.

Podľa vedenia ústavu kardioústav zvládol pandemické obdobie. Pripomenul, že starostlivosť o akútnych kardiovaskulárnych pacientov poskytovali bez prerušenia počas všetkých doterajších troch vĺn pandémie ochorenia COVID-19.