Regióny Košice Top

Pripravte sa! Ďalšia záťaž pre naše peňaženky: VODA môže EXTRÉMNE zdražieť!

Ilustračné. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

KOŠICE – Východné Slovensko zasiahla zdrvujúca správa. Enormný nárast cien za energie môže mať podľa súčasných štatistík drastický dopad na ceny vody pre domácnosti. Vodárenským spoločnostiam narástli náklady takmer o polovicu.

 

Dramatické zvýšenie cien za energie sa podľa najnovších zistení odzrkadlí aj na cenách za vodu v domácnostiach. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) zverejnila informáciu o súčasnom náraste cien za 1 MWH.

„V roku 2021 mala VVS cenu za 1 MWh vo výške 53 eur plus distribučné poplatky, čiže spolu to činilo 136 eur za MWh, čo predstavovalo 6 percent z celkových tržieb našej spoločnosti,“ uviedla Linda Šnajdárová z Agentúry Penelopa, ktorá mediálne zastupuje Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS).

Ďalej uviedla, že súťažou a nárastom cien im následne stúpla cena na 153 eur za MWh plus distribučné poplatky, teda spolu na 236 eur za MWh. To predstavovalo pri prepočte na jeden rok nárast nákladov, pre celú VVS, zo 6 miliónov na 11 miliónov eur.

 „Po zvýšení ceny elektriny sme okamžite žiadali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o navýšenie našich cien o tento ekonomický ukazovateľ,“ priblížila. K nárastu ceny vodného a stočného však došlo až v marci 2022.

Za dva mesiace prišli o 1 milión eur

„Pre VVS to znamenalo výpadok tržieb počas celých dvoch mesiacov, pretože cena za vodné a stočné bola nastavená len na sumu 136 eur za MWh elektrickej energie. Tento nepokrytý čas vznikol kolísaním cien na trhu i súťažou a nakoniec aj dĺžkou rozhodovania úradu. Spoločnosť tak teda v prvých dvoch mesiacoch mala stratu na elektrickej energii 1 milión eur,“ zdôraznila Šnajdárová.

V roku 2022 došlo k navýšeniu ceny vodného kvôli elektrickej energii z 1,68 na 1,79 eura s DPH za meter kubický (m3). Pri spomínanom radikálnom zdražení elektriny by stúpla z 1,79 až na 3,01 eura. Za stočné by zas stúpla cena z 1,337 na 2,67 eura za m3.

„Štvorčlenná domácnosť, ktorá spotrebuje 33 m3 za rok na osobu, by tak zaplatila spolu za rok za vodné a stočné namiesto terajších 413 až 749 eur,“ ponúkla VVS pre ilustráciu aj konkrétny príklad.

Ak sa má zabrániť drastickému zvýšeniu cien vody, žiadajú zodpovedných, aby došlo aj pre vodárenský sektor k zastropovaniu cien elektrickej energie pre budúci rok, aby na elektrickú, umelo vytvorenú bublinu, nedoplácali obyvatelia Slovenska.

 „Je potrebné si uvedomiť, že vodárenské spoločnosti potrebujú elektrickú energiu pri všetkých procesoch dodávky pitnej vody aj čistenia odpadových vôd. Dokonca aj na jej distribúciu sú potrebné vysokovýkonné čerpadlá, ktoré fungujú na elektrickú energiu. Bez nej nedokážu vodárenské spoločnosti zásobovať obyvateľov pitnou vodou a nedokážu čistiť odpadové vody,“ dodala Šnajdárová na záver.