Regióny Košice Sobrance

Príde ďalší nával utečencov z Ukrajiny? Na priechode Vyšné Nemecké sa naň pripravujú

vojna, Ukrajina, utečenci
Ľudia utekajúci pred vojnou. Hraničný priechod Vyšné-Nemecké FOTO TASR - Milan Kapusta

VYŠNÉ NEMECKÉ –  Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, ktorý bol na začiatku vojny na Ukrajine hlavným vstupným bodom pre utečencov, v týchto dňoch vrcholí príprava na fázu jeden pre prípadné zvýšenie počtu prichádzajúcich osôb z Ukrajiny. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

 

“To zahŕňa aj zimné úpravy – príprava elektrického pripojenia či vody na prevádzku v nízkych teplotách. Na základe kontingenčného plánu boli realizované tzv. floor plány, teda plány rozmiestnenia jednotlivých stanovísk v bezprostrednej blízkosti hraničného priechodu,” načrtol rezort.

V menšom meradle prebiehajú rovnaké prípravy aj na hraničných priechodoch Ubľa a Veľké Slemence. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 1.046.215. Dočasné útočisko udelili 103.941 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od 24. februára 826.966 ľudí.

Minulý týždeň (12. – 18. 12.) prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 19.308 osôb a Slovensko opustilo 22.376 ľudí. Z hľadiska príchodu a odchodu odídencov z Ukrajiny je podľa MV SR aktuálna situácia dlhodobejšie stabilná bez výrazných zmien.