Regióny Košice Top

POZOR! Z trhu sťahujú med! Našli v ňom zvieracie antibiotiká, môžete ho mať doma

Štátna veterinárna a potravinová správa
Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Komora veterinárnych lekárov v Bratislave. Zdroj: TASR

KOŠICE – Košičania, majte sa na pozore! Pri nákupoch v známom potravinovom reťazci sa aj vám mohol objaviť v košíku tento nebezpečný výrobok. Reč je o mede, ktorý je obľúbenou ingredienciou vo vianočnom období. 

 

Pri rutinnej kontrole potravín v obchodnom reťazci objavili košickí odborníci zo Štátnej veterinárnej správy škodlivý produkt. Nebezpečné látky našli v kvetovom mede. “V rámci úradnej kontroly potravín vykonala Regionálna veterinárna a potravinová správa mesto Košice v predajni METRO, Americká trieda 1/A, 040 01 Košice, odber vzorky ,,Med kvetový lipový“ 900g, Dátum min. trvanlivosti 17.8.2024, šarža M21L2004, krajina pôvodu zmes medov EÚ a mimo EÚ, výrobca MEDAS s.r.o., Sadová 12, 052 01 Spišská Nová Ves,” uviedli potravinári na svojej webovej stránke, kde informujú o nevhodných výrobkoch.

Galéria
zakázaný produkt, med
Med kvetový lipový. Zdroj: svps.sk
zakázaný produkt, med
Minimálna trvanlivosť. Zdroj: svps.sk
zakázaný produkt, med
Zloženie medu. Zdroj: svps.sk
navigate_before
navigate_next

Čo v sladkej pochúťke natoľko prekáža? “Vo vzorke bola zistená prítomnosť rezíduí veterinárneho liečiva tylozín v množstve 2,6 µg/kg,” objasnili. Tylozín je podľa portálu veyx.sk, ktorý sa zaoberá veterinárnymi liečivami antibiotikum pre hovädzí dobytok, ošípané a psy. Liek je viazaný na predpis veterinárneho lekára.

Inšpektori z potravinovej správy sa rozhodli urýchlene konať a nariadili stiahnuť výrobok z trhu. Tento rizikový sladký pokrm sa však už dávno môže nachádzať vo vašej domácnosti. Rozhodne ho preto nekonzumujte!