Regióny Košice

Posádky košickej záchranky vybavili senzormi oxidu uhoľnatého

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

KOŠICE – Senzorom oxidu uhoľnatého (CO) je po novom vybavených všetkých 58 posádok Záchrannej služby Košice. Detektory majú prispieť k väčšej bezpečnosti posádok a rýchlejšej diagnostike v prípade otravy pacienta CO, a to najmä pri zásahoch v uzavretých priestoroch počas vykurovacieho obdobia.

Ako pre TASR uviedol hlavný zdravotnícky záchranár košickej záchranky Vladimír Hosa, zakúpili spolu 60 senzorov v hodnote 8130 eur s DPH. Pomôcť majú aj pri manažmente pacienta s otravou CO. Podľa jeho slov pri zvýšených hodnotách vie posádka veľmi rýchlo diagnostikovať intoxikáciu CO u pacientov s nešpecifickými ťažkosťami. „Posádku detektor upozorní, že v danom priestore je zvýšená hladina CO, a tým pádom posádka musí s pacientom daný priestor opustiť, priestor odvetrať, ak je to možné, a až následne pokračovať v ošetrení. Keďže ide o bezfarebný plyn bez chuti a zápachu a hlavne vo vykurovacom období dochádza k častým únikom plynu, predídeme tým zbytočným úmrtiam, ochránime naše posádky a v konečnom dôsledku aj pacientov,“ uviedol Hosa.

Priemerná hodnota CO v domácnostiach, kde sa používajú plynové zariadenia ako plynové sporáky, plynové kotly a iné vykurovacie zariadenia, môže dosiahnuť hodnotu 15 ppm. V prípade zvýšenej koncentrácie CO detektor začne alarmovať akusticky, vibračne a opticky. „Táto pomôcka je v zahraničí, ale už aj u nás na Slovensku, súčasťou vybavenia posádok záchrannej zdravotnej služby (ZZS) – aj keď nad rámec legislatívy,“ doplnil.

Košická záchranka pripomína, že CO je pre svoje vlastnosti známy ako „tichý zabijak“. Je vypúšťaný ako produkt spaľovania z priemyselných pecí, kotlov a iných technologických zariadení spaľujúcich plynné, kvapalné a tuhé palivá. Jeho zvýšené koncentrácie okrem iného vznikajú napríklad pri každom požiari, pri neudržiavaných komínoch či pri výfukových plynoch v garáži. Príznakmi otravy CO sú bolesť hlavy, zvracanie, závraty, dušnosť, kolaps, bezvedomie a následne môže nastať aj smrť.