Regióny Košice

Polaček je sto dní vo funkcii. Predstavi priority, ktoré chce splniť

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček v utorok podvečer v Historickej radnici pred verejnosťou bilancoval úvodných sto dní vo funkcii. Polaček zložil primátorský sľub 10. decembra 2018 a od prvých dní začal pracovať na svojej vízii Fungujúce Košice, ktorú v mestskom zastupiteľstve podporujú poslanci rovnomenného klubu a klubu Košickí aktivisti a nezávislí.

 

Priority Fungujúcich Košíc sa podľa Polačeka už začali prejavovať vo viacerých zásadných a schválených veciach ako napríklad obnova výberu parkovného mestom, reforma Mestskej polície, nový spôsob v komunikácii s médiami a verejnosťou, výmena manažmentu mestských podnikov a inštitúcií, nastavenie nového systému obnovy športovej infraštruktúry. Ako uviedol v hodnotení, vďaka zmene rokovacieho poriadku majú občania možnosť vystúpiť v diskusii na riadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Takisto každý druhý piatok sa s ním môžu stretnúť aj osobne. Na stránke mesta informuje aj o svojom oficiálnom programe.

Z primátorovho pohľadu je pozitívnou skutočnosťou, že mesto začiatkom roka prevzalo parkovací systém. Peniaze za parkovanie už prúdia do kasy mesta a budú investované do rozvoja Košíc, opráv ciest, chodníkov, parkovacích plôch. Teší ho aj to, že koncom februára zrušil Krajský súd v Bratislave neodkladné opatrenie, ktoré nariadilo mestu, aby nebránilo spoločnosti EEI prevádzkovať parkovanie v Košiciach. „Ako primátor som zdedil problém s EEI. Sľúbil som ľuďom, že ho vyriešime a od prvého dňa na tom intenzívne pracujeme. Je čas na našu tvrdú prácu, aby Košičania mali lepšie parkovanie, chodníky a cesty,“ uviedol primátor.

Zavádzajú enviropolíciu

V uplynulých týždňoch sa začalo aj so zmenami fungovania mestskej polície. Jej príslušníci by nemali len vyberať pokuty a rozdávať papuče, ale ich prioritou má byť najmä riešenie drobnej kriminality a zlepšenie bezpečnosti na uliciach. „Ľudia môžu očakávať, že mestskí policajti budú priamo v teréne. Budú dohliadať na poriadok nie z áut, ale ako pešie či cyklo hliadky. Zintenzívnime aj ich prácu priamo na sídliskách. Očakávam, že budú riešiť drobnú kriminalitu a zlepšovať bezpečnosť pre občanov mesta. Od začiatku apríla začne fungovať tzv. enviropolícia, v ktorej budú pôsobiť špeciálne zaškolení mestskí policajti. Tí sa pri svojej práci budú zameriavať na kontrolu stavieb, odpadov, neskôr pribudnú aj ďalšie špecializácie,“ dodal Polaček.

Prioritou pre nové vedenie mesta bolo schválenie rozpočtu. V tejto súvislosti Polaček zdôraznil, že zásadným kritériom pre celé volebné obdobie bude rozpočtová stabilita. Tá znamená, že koľko sa v danej rozpočtovej kapitole vyberie, toľko sa do nej má aj investovať. Príkladom môže byť daň za psa, kde všetky predpokladané príjmy z tejto dane boli rozdelené mestským častiam a organizáciám, ktoré sa o opustené a túlavé zvieratá starajú.

Magistrát pracuje na lepšej a funkčnej koncepcii športu

Na opravy miestnych komunikácií je podľa primátora v tomto roku vyčlenených dvakrát viac financií ako v minulom roku a aj na šport, ktorý mesto v roku 2018 podporilo miliónom eur, pôjde v tomto roku o 1,4 milióna eur viac. „Začali sme pracovať na komplexnom audite verejného obstarávania nielen na magistráte, ale aj v mestských podnikoch. Chceme nastaviť vnútornú kontrolu tak, aby sa s verejnými financiami hospodárilo efektívne. Už teraz viem povedať, že na drobných nákupoch vieme novým systémom ušetriť minimálne dva milióny eur ročne, ktoré budú príjmom do rozpočtu a investíciou do rozvoja mesta,“ uviedol primátor.

Mesto minulý piatok, na základe rozhodnutia tesnej väčšiny poslancov, odstúpilo od organizácie Letného olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Stalo sa tak po tom, čo stroskotali rokovania s vládou o zvýšení sľúbenej 12-miliónovej podpory. „Ak nám nepomôže vláda, pomôžeme si sami. Preto pracujeme na lepšej a funkčnej koncepcii športu,“ uviedol v tejto súvislosti Polaček s tým, že na minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili Akčný plán rozvoja športovej infraštruktúry, ktorý zabezpečí, aby mesto v nasledujúcich rokoch postupne investovalo vyše 10 miliónov eur z rôznych zdrojov do rekonštrukcie a výstavby športovísk v meste.

„Investovať sa oplatí len do takého športového stánku, ktorý je multifunkčný a môže slúžiť aj na rekreačný šport alebo pre mládež. Mojou prioritou ostáva vybudovanie nového futbalového štadióna, ale aj Národného tenisového centra. Všetko však musí byť bez predražených riešení a hlavne bez provízií, ako som to aj sľúbil vo svojom volebnom programe,“ uviedol.