Regióny Banská Bystrica Košice

Počet NEZVESTNÝCH v tomto období stúpa: Na TOTO si v lese dajte POZOR

Členovia Pohotovostného pátracieho tímu. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím

KOŠICE – Blíži sa hubárska sezóna, ktorá so sebou prináša nielen chvíle oddychu pri lesnej prechádzke, ale niekedy aj momenty hrôzy. Čoraz viac hubárov a turistov sa spolieha na svoj vlastný orientačný zmysel a zabúda na to, že les môže byť aj zradný. V tých najhorších prípadoch na to doplatili vlastným životom. 

 

Takýto prípad sa stal presne pred týždňom na strednom Slovensku v okrese Detva. Len 25-ročný Matej sa išiel prejsť do lesa na neškodnú prechádzku. Už sa z nej však nevrátil. Nakoľko sa obavy príbuzných stupňovali, oznámili jeho nezvestnosť na polícii.

“V pondelok 23. augusta popoludní sme prijali oznámenie o nezvestnosti mladého muža z okresu Detva, ktorý išiel na prechádzku do lesa v okolí Starej Huty a z prechádzky sa domov nevrátil,” informovali policajti.

Po niekoľkých hodinách intenzívneho pátrania však prišla smutná správa. “V utorok 24. augusta bolo počas rozsiahlej pátracej akcie v lesnom poraste nájdené jeho telo bez známok života. Na miesto bol zavolaný ohliadajúci lekár, ktorý predbežne vylúčil cudzie zavinenie,” opisujú tragickú udalosť policajti.

Smrť z vyčerpanosti

Juraj Pulščák, veliteľ Pohotovostného pátracieho tímu Košice, sa  spomedzi desiatok výjazdov do terénu, stretol s rôznymi takýmito prípadmi. “Nedávno sme pátrali po nezvestnej dôchodkyni, ktorá zablúdila kvôli zdravotným problémom. Bola nezvestná vyše 2 týždňov. Našla sa žiaľ mŕtva v lese pri Košiciach. Vzdialenosť od miesta, kde sa stratila po miesto, kde sa našla, bolo viac ako 15 kilometrov. Podľa všetkého z vyčerpanosti nešťastne spadla do rokliny, kde ju našiel okoloidúci muž so psom,” hovorí Pulščák.

Veliteľ Pohotovostného pátracieho tímu Košice Juraj Pulščák. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím

Zvýšený počet nahlásených nezvestných zaznamenávajú najmä počas hubárskej sezóny. “Zvyčajne evidujeme zvýšený počet nezvestných počas hubárskej sezóny na jeseň, ako aj v lete počas návštev prírody a s tým spojené prechádzky lesom,” vysvetľuje.

Pulščák hovorí, že ak už zablúdite v lese, tak je najdôležitejšie nepanikáriť. “Do lesa by sa človek mal vyberať hlavne tam, kde to pozná. V oblastiach, kde nemá človek terénnu znalosť by sa mali osoby zdržiavať v blízkosti lesných cestičiek alebo turistických značiek a chpdníkov. Ak je to možné, nechodiť do lesa osamote, vždy mať pri sebe nabitý telefón, dostatok tekutín, vhodné oblečenie prípadne nejaké jedlo.”

Hlavne nepanikáriť

“Keď už sa stratím, snažím sa nájsť spomínanú cestičku, alebo  potok, popri ktorom je vhodné kráčať v smere prúdu, počúvať zvuky ako napr. autá, štekot psov, zvuky z nejakej obce alebo továrne a ísť za nimi. Hlavne netreba spanikáriť a už keď ma hľadajú a viem o tom, rozumné je ostať na jednom mieste a postupovať podľa pokynov záchranárov, prípadne vyhľadať otvorené priestranstvo alebo čistinu,” radí skúsený pátrač.

Členovia Pohotovostného pátracieho tímu. Zdroj: Pohotovostný pátrací tím

Samotné pátranie prebieha podľa viacerých modulov. Členovia pátracieho tímu sa zvyčajne rozdelia do niekoľkých skupín, pričom si jasne stanovia prehľadávané oblasti. “Dôležité je zozbierať všetky informácie, kedy a kam šla osoba, popis osoby, oblečenia, zdravotný stav , či to miesto poznala, od kedy je nezvestná, či je to prvý krát. Pátracia skupina sa po dostavení na miesto poradí, zvolí vhodný postup. Rozdelí sa do skupín, prípadne sa vytvorí rojnica a systematicky sa prechádzajú vytipované oblasti.V lesoch nahlas vyvolávame meno nezvestnej osoby a všímame si rôzne stopy a indície. Je možnosť nasadiť aj pátracích psov, ktorý ale zásadne musia vyraziť do terénu ako prvý, aby sa nezničili pachové stopy,” dodáva veliteľ.

Pohotovostný pátrací tím sa zaoberá pátraním po nezvestných osobách na celom území Slovenska. V prípade potreby ich môžete kedykoľvek kontaktovať na nonstop telefonickej linke: 0940 555 959.